Strona Główna » Prawo » Dłuższe ciężarówki z wydłużonymi przodami – Komisja Europejska zatwierdziła nowe przepisy!
Krone-Gigaliner

Dłuższe ciężarówki z wydłużonymi przodami – Komisja Europejska zatwierdziła nowe przepisy!

26/02/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

To już pewne, Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła nowe przepisy dotyczące wymiarów i mas samochodów ciężarowych. Na ulicach pojawią się zestawy o długości 25,25 m.

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w przepisach, o których wszystkie branżowe media pisały już od dawna. Pozostaje jeszcze tylko akceptacja ze strony Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej przed oficjalnym uchwaleniem nowego prawa.

Najważniejsze zmiany nowej dyrektywy zawierają informacje o dopuszczeniu do ruchu dłuższych i bardziej bezpiecznych ciężarówek. Bruksela zgodziła się na wydłużone przody z kontrolowanymi strefami zgniotu, przez co ciągniki siodłowe będą odrobinę bardziej przypominały amerykańskie, duże zestawy. Ponadto zielone światło dostały także dyfuzory, które poprawią aerodynamikę ciężarówek i doprowadzą do zmniejszenia spalania, a co za tym idzie redukcji emisji szkodliwych tlenków azotu.

Krone-Eurocombi-560x372

25,25 m, wydłużone nosy i dyfuzory – nowe ciężarówki w Unii Europejskiej

Ponadto zatwierdzone zostaną większe, 45-stopowe kontenery, które teraz będzie można transportować bez dodatkowych pozwoleń. Podobnie będzie z zestawami mierzącymi do 25,25 m, tutaj jednak w grę wchodzi jedynie transport międzynarodowy. Łatwo się domyślić, żę manewrowanie takimi zestawami w miastach czy na wąskich drogach lokalnych byłoby sporym problemem.

W przypadku powiększonej masy ciężarówek możliwe będzie przekroczenie DMC jedynie o 1 tonę i to tylko w przypadku, kiedy ciężarówka korzysta z hybrydowego zespołu napędowego, czyli np. jest wspomagana silnikiem elektrycznym. Jeżeli zmiany te zostaną potwierdzone przez pozostałe europejskie instytucje, kraje członkowskie UE będą miały 2 lata na przygotowanie się do wprowadzenia tych przepisów. Istnieje więc szansa, że zostaną one wprowadzone do 2019 roku.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Adam Bolo Bolewski

    Ładnie ktoś namotał.
    Po pierwsze, to zestawy 25,25 nie zostały dopuszczone do transportu międzynarodowego jako takiego, a jedynie będą mogły przekraczać granicę między państwami, w których mogą operować takie pojazdy.

    Po drugie, samochody hybrydowe nie będą mogły przekraczać DMC, tylko będą miały powiększoną tą wartość.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress