Strona Główna » Nowości » Dlaczego paliwo na polskich stacjach nie tanieje pomimo spadku cen na światowych rynkach?
stacja-benzynowa

Dlaczego paliwo na polskich stacjach nie tanieje pomimo spadku cen na światowych rynkach?

12/03/2015, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

W ostatnich dniach doczekaliśmy się kolejnych spadków cen ropy naftowej. Odpowiedzmy na pytanie dlaczego paliwo na stacjach w Polsce nie tanieje?

Od kilku lat przyzwyczailiśmy się do tego, że cena za baryłkę ropy naftowej oscyluje w granicach około 100 dolarów. Efektem takiej polityki potentatów wydobywczych był stosunkowo spory zysk ze sprzedaży surowca oraz dość wysokie ceny na stacjach benzynowych, w porównaniu do dekady 2000-2010.

Pierwsze spadki cen ropy Brent rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku i już w styczniu 2015 za baryłkę płacono o połowę mniej. Teoretycznie miałoby to sprawić, że na polskich stacjach z pułapu około 5,80 zł za litr benzyny PB95 powinniśmy zejść do kwoty poniżej 3 zł.

Jak cena ropy ma się do cen na stacjach?

W praktyce jednak trzeba zrozumieć kilka faktów, przez które paliwa w Polsce nie tanieją tak szybko jak mogłoby się wydawać.

1. Umocnienie się dolara

Jeszcze w czerwcu 2014 roku za jednego dolara amerykańskiego płaciliśmy około 3 zł. Teraz w stosunku do złotego waluta ta umocniła się o ponad 20%, a co za tym idzie automatycznie ceny na stacjach benzynowych powinny wzrosnąć właśnie o tyle, w stosunku do realnej wartości tego surowca.

2. Wprowadzenie tzw. opłaty zapasowej

Jeszcze przed spadkiem cen, w maju 2014 roku rząd zatwierdził wprowadzenie nowego podatku w ramach tzw. opłaty zapasowej, którą od początku 2015 roku muszą liczyć importerzy oraz rafinerie. Przez nią w styczniu można było zaobserwować delikatny wzrost, a w praktyce po prostu wolniejszy spadek cen o około 4-6 groszy za litr.

3. Kiepskie prognozy w 2014

Paliwa kupowane są hurtowo z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, więc przy regularnym spadku cen surowca na światowych rynkach, warto wykorzystać każdą okazję do większego zatowarowania się. Co z tego, skoro prognozy na początku 2014 roku nie zakładały aż tak atrakcyjnych cen. W związku z tym wszelkie realne obniżki odczuwane są ze sporym opóźnieniem, a chwilowe, nawet nieznaczne wzrosty mogą oznaczać kolejne zawirowania w hurcie.

Walka cenowa pomiędzy producentami ze Stanów Zjednoczonych, a OPEC nadal trwa i według ekspertów w najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszych spadków wartości ropy. Pomimo powyższych przeciwwskazań, na tym etapie powinniśmy je wyraźnie zaobserwować.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress