Strona Główna » Nowości » Bezpośrednia likwidacja szkód – wybór ubezpieczyciela wreszcie ma znaczenie
16.09.2012_-_Koszalin_ul._Szczeciska_-_kolizja_drogowa

Bezpośrednia likwidacja szkód – wybór ubezpieczyciela wreszcie ma znaczenie

01/04/2015, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Mała rewolucja w przepisach dotyczących ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Dzięki wprowadzeniu bezpośredniej likwidacji szkód, wybór ubezpieczyciela wreszcie będzie miał znaczenie.

W Polsce, podobnie zresztą jak i we wszystkich europejskich krajach każdy właściciel pojazdu zmuszony jest do wykupienia ubezpieczenia OC, czyli zabezpieczającego majątek kierowcy w razie spowodowania przez niego szkody.

Polisa OC i system BLS

Stawki za polisę OC są bardzo zróżnicowane, co zauważyli z pewnością młodzi kierowcy. Poważne, duże ubezpieczalnie, oferujące pełne pakiety AC, OC, ubezpieczeń majątkowych często życzą sobie o kilkadziesiąt procent więcej za polisę OC dla młodego kierowcy niż firmy bez biur obsługi klienta czy spółki-córki tych firm. Chodzi o firmy jak YouCanDrive czy MTU. Dlaczego więc warto decydować się na wybranie droższych polis?

Tak naprawdę do tej pory nie miało to żadnego znaczenia. Według przepisów polisa OC chroni majątek sprawcy od wypłacania odszkodowań np. za zarysowany zderzak innego auta. Kiedy nastąpi szkoda, pieniądze na naprawę poszkodowanego wypłacane są z OC sprawcy. Łatwo więc zauważyć, że wybór ubezpieczalni podczas zakupu tylko i wyłącznie polisy OC, determinowany był głównie niską ceną.

System BLS – na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?

Teraz jednak przepisy uległy zmianie i wprowadzona została tzw. bezpośrednia likwidacja szkody. Jest to system umożliwiający otrzymanie odszkodowania od swojego ubezpieczyciela, a nie z polisy OC sprawcy. Tego typu rozwiązanie funkcjonuje w Europie już od kilkunastu lat, a korzystają z niego kierowcy we Francji czy Hiszpanii.

Obecnie do przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń systemu BLS (bezpośrednia likwidacja szkody) przystąpiły takie firmy jak: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA, Warta, Aviva, Liberty Ubezpieczenia, Gothaer. 

System BLS rusza już 1 kwietnia i nie jest to prima aprillisowy dowcip. Pierwotnie do takiego sposobu rozliczenia nie będą kwalifikowały się szkody osobowe, szkody poza granicami Polski oraz te, w przypadku których odszkodowanie (wartość naprawy auta) wynosi powyżej 30 000 zł.

Czy ta zmiana przepisów w jakikolwiek sposób wpłynie na zakup przez Ciebie nowej polisy OC?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress