Strona Główna » Porady » Autostrada A1: samochody ciężarowe opłaty
Autostrada A1

Autostrada A1: samochody ciężarowe opłaty

31/03/2014, Kategoria: Porady Autor: Bartosz Pokrzywiński

Autostrada A1 powstaje wzdłuż drogi krajowej nr 1 łączącej Polskę północną z Polską południową. Przyjrzyjmy się opłatom jakie trzeba uiścić za przejechanie danych odcinków autostrady A1.

Autostrada A1 nieustannie się rozrasta przechodząc już przez pięć województw: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie oraz śląskie.

Autostrada A1 – pobór opłat

Pobór opłat na autostradzie A1 odbywa się w systemie zamkniętym, po przejechaniu docelowego odcinka. Koszt przejazdu zależny jest od tego jakim typem pojazdu się poruszamy oraz od tego ile kilometrów przejechaliśmy na autostradzie.
baner2
Na autostradzie A1 funkcjonują dwa place poboru opłat ulokowane na węzłach końcowych Rusocin oraz Nowa Wieś, a także stacje poboru opłat umiejscowione przy każdych zjazdach. Podczas wjazdu na autostradę kierowca każdego pojazdu lub zespołu pojazdów musi pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na wybranym odcinku autostrady A1.

Autostrada A1

fot. Mikołaj Welon vel Welones

Autostrada A1 – zgubiony bilet

Bilety na przejazdy autostradą A1 wydawane są automatycznie po wciśnięciu przycisku na bramkach wjazdowych. Jest on ważny przez maksymalnie 48 godzin, z uwagi na kierowców samochodów ciężarowych, którzy mogą odbywać przerwę weekendową na parkingach dla ciężarówek wzdłuż autostrady.

W razie zgubienia biletu przejazdowego, kierowca zobowiązany jest do zapłacenia za całą długość autostrady. W praktyce na autostradzie A1 prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości, jednak oficjalnie tylko i wyłącznie w celach badawczych.

Autostrada A1 – kategorie pojazdów

Zarządca autostrady A1 nalicza opłaty za każdy przejechany kilometr w zależności od pojazdu jakim się poruszamy. Samochód ciężarowy wielokrotnie bardziej negatywnie wpływa na środowisko naturalne oraz na stan nawierzchni niż osobówka.

Kategoria 1: motocykle, samochody osobowe i dostawcze

Kategoria 2: samochody osobowe ciągnące przyczepy oraz pojazdy o dwóch osiach, z których na co najmniej jednej znajdują się koła bliźniacze

Kategoria 3: pojazdy o trzech osiach oraz pojazdy o dwóch osiach ciągnące przyczepy, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze

Kategoria 4: pojazdy o więcej niż trzech osiach, pojazdy o trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy o liczbie osi większej niż trzy ciągnące przyczepy lub naczepy

Kategoria 5: pojazdy ponadnormatywne (gabaryty), które nie mieszczą się w żadnej z powyższych kategorii

Autostrada A1 bramki

Autostrada A1 – opłaty

Kwota jaką musimy zostawić na bramkach podczas zjeżdżania z autostrady A1 to liczba przejechanych kilometrów razy stawka za każdy kilometr odpowiednia do kategorii pojazdu jakim się poruszamy.

Kategoria 1: 0,16 zł netto za 1 km

Kategorie 2: 0,38 zł netto za 1 km

Kategoria 3: 0,38 zł netto za 1 km

Kategoria 4: 0,38 z netto za 1 km

Kategoria 5: 10x stawka kategorii 1 – 1,60 zł netto za 1 km

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress