Strona Główna » Prawo » Anglia i Walia zwiększają limity prędkości dla ciężarówek
Mercedes-Actros-Prędkościomierz

Anglia i Walia zwiększają limity prędkości dla ciężarówek

10/04/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Na terenie Anglii oraz Walii samochody ciężarowe pojadą szybciej. Czy istnieje szansa, że pozostałe kraje UE pójdą za tym przykładem?

Począwszy od 6 kwietnia samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony DMC na terenie Anglii oraz Walii będą mogły jeździć szybciej. Do tej pory na drogach z jezdnią dwukierunkową prędkość maksymalna wynosiła 40 mil na godzinę, czyli około 64 km/h.

Limity prędkości samochodów ciężarowych

Tamtejszy rząd stwierdził jednak, że to trochę zbyt wolno i limit ten został podniesiony do 50 mil na godzinę, a więc około 80 km/h. Na drogach dwujezdniowych (tzw. dwupasmowych), limit prędkości ciężarówek w tych krajach wynosi 60 mil na godzinę, a więc 96 km/h, nieco szybciej niż w Polsce.

Zmiany prawne dotyczą tylko Anglii oraz Walii, nie dotyczą Szkocji i Irlandii Północnej. Czy jest szansa, że nasze władze pójdą za tym przykładem?

Najpierw w życie muszą wejść przepisy dotyczące ciężarówek z nosami, co miałoby zaowocować wprowadzeniem stref zgniotu oraz poprawieniem aerodynamiki pojazdów. W przypadku pełnych, 40-tonowych zestawów prędkość maksymalna, która mogłaby zostać podniesiona np. z 90 do 100 km/h na autostradach czy drogach szybkiego ruchu na pewno wiązałaby się ze zwiększonym zużyciem paliwa.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress