Strona Główna » Nowości » Alkolocki, 5000 zł i 3 lata bez prawa jazdy – projekt nowej ustawy
Alkolock

Alkolocki, 5000 zł i 3 lata bez prawa jazdy – projekt nowej ustawy

05/05/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Zakończono przygotowywanie projektów zmian przepisów dotyczących m.in. kar nakładanych na pijanych kierowców. 

Ministerstwo Sprawiedliwości wreszcie przygotowało projekt ustawy, o której dyskutowano już po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim. Zakończono etap konsultacji społecznych i wreszcie wiemy co spotka pijanych kierowców po jej oficjalnym uchwaleniu.

Pijani kierowcy – od 3 do 15 lat bez prawa jazdy

Sprawca, który popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji będąc pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub też ucieknie on z miejsca wypadku bez udzielenia pomocy poszkodowanym, dostanie automatycznie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju na okres minimum 3 lat. W skrajnych przypadkach sąd może nałożyć wyrok pozbawienia tego rodzaju uprawnień nawet na okres do 15 lat.
baner2
Jeżeli kierowca będzie prowadził pojazd pod wpływem alkoholu pomimo uprzedniego skazania za to przestępstwo, sąd będzie mógł orzec nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Odstąpienie od tego zakazu będzie możliwe jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Minimum 5000 zł mandatu dla pijanych kierowców

Projekt nowej ustawy zakłada także obowiązkową karę pieniężną w kwocie minimalnej 5 tysięcy złotych, jeżeli jest to pierwsze tego typu przewinienie lub 10 tysięcy złotych w przypadku recydywy. Co więcej, sąd będzie orzekał także co najmniej 10 tysięcy złotych nawiązki wobec sprawców przestępstw popełnionych w stanie nietrzeźwości.

Nawiązka ta zostanie przekazana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku spowodowania wypadku, nawiązka przekazana zostanie pokrzywdzonemu lub jego najbliższej osobie.

Dodatkowe zmiany mają zostać przeprowadzone także w kodeksie wykonawczym. W myśl projektu ustawy tego typu wyroki będą podawane do wiadomości publicznej poprzez umieszczenie informacji na stronie internetowej sądu.

Alkolocki – obowiązkowe dla skazanych kierowców

W myśl projektu ustawy kierowcy skazani wcześniej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości będą musieli obowiązkowo wyposażyć swoje auto w blokadę alkoholową (tzw. alkolock), co ma uniemożliwić kierowcy prowadzenie pojazdu, gdy w wydychanym powietrzu kierującego znajduje się więcej niż 0,1 mg alkoholu na 1 dm3. W tym przypadku alkolocki będą obowiązywały przez 3 lata.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Bartosz Pokrzywiński

    Bać muszą się ci, którzy faktycznie jeżdżą po pijaku. Jak dla mnie może być.

  • Weronika Żurawska

    Utopia. Skończy się tak jak przy projekcie poprzedniej ustawy, która jest nowelizowana. teoretycznie – potrącę kogoś na przejściu będąc po spożycu dostanę 3 lata zakazu w zawieszeniu na pięc, plus odszkodowanie dla ofiary, którego nie spłacę. I już widzę wszystkich kierowcow, także zawodowych jak wyposażają kabiny w horendalnie drogie alko blokady. I nie rozumiem po co przekazywać pieniądze na postpenit !?

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress