Strona Główna » ITD i GITD » 21 100 zł mandatu za 50 godzin jazdy – rekordzista z Rosji
WITD-Białystok

21 100 zł mandatu za 50 godzin jazdy – rekordzista z Rosji

25/02/2015, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Inspekcja Transportu Drogowego zawsze daje ogromne mandaty za przekroczenie czasu jazdy kierowcy. Tym razem jednak kara finansowa bije rekordy.

Inspektorzy WITD w Białymstoku zatrzymali do kontroli Mercedesa Actrosa MP3 na rosyjskich numerach rejestracyjnych. Biała ciężarówka z chłodnią została zauważona na drodze krajowej nr 8 w Suwałkach.

Od razu przystąpiono do sprawdzenia danych z urządzeń kontrolno-pomiarowych (tachografu). Okazało się, że kierowca, a co za tym idzie także przewoźnik, dopuścili się rażących wykroczeń. Ustalono, że kierowca:

– Przekroczył maksymalny czas dziennego prowadzenia pojazdu o 48 godzin i 16 minut

– Pięciokrotnie przekroczył maksymalny czas prowadzenia ciężarówki bez przerwy o 44 minuty, 2 godziny, 10 minut, 2 godziny i 39 minut, a także o 5 godzin i 19 minut

– Czterokrotnie skrócił czas odpoczynku o 4 godziny i 13 minut, 4 godziny i 25 minut, 4 godziny i 36 minut, a także o 8 godzin i 14 minut

– Tachograf oraz karta kierowcy nie zawierały informacji w zakresie prędkości ciężarówki, aktywności kierowcy oraz dystansu

WITD-Białystok

Rażące naruszenia doprowadziły do tego, że wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne, które najprawdopodobniej zakończy się karą w wysokości 10 000 zł. Kierowca otrzymał mandaty na łączną kwotę 11 100 zł. Do czasu wpłacenia kaucji na poczet mandatu ciężarówkę umieszczono na parkingu strzeżonym.

Jak to możliwe, że kierowca tak długo jechał za kółkiem? Biorąc pod uwagę jego poziom koncentracji wynikający ze zmęczenia to i tak niewielka kara, zważywszy na zagrożenie, które powodował na drodze.

Przy okazji takich maratonów – jakie są Waszym zdaniem najlepsze sposoby na pobudzenie się podczas nużącej drogi, kiedy musicie jeszcze dojechać na parking, a jesteście zmęczeni?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress