Strona Główna » Nowości » Zmowa cenowa producentów ciężarówek – skandal w branży transportowej?
Volvo-H16-750

Zmowa cenowa producentów ciężarówek – skandal w branży transportowej?

25/11/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Komisja Europejska odkryła, że producenci samochodów ciężarowych zawarli między sobą zmowę cenową. Szykuje się skandal w branży transportowej.

Oficjalnie wiadomo, że Komisja Europejska zajmuje się już sprawą zmowy cenowej producentów samochodów ciężarowych. Nikt nie może jednak podać nazw oskarżonych przedsiębiorstw, ze względu na to, że mają one prawo do obrony, a co za tym idzie, mogą być niewinne.

Agencja Bloomberga doszła jednak do mniej oficjalnych informacji i twierdzi, że spisek cenowy dotyczy Daimlera (Mercedes), Volvo, Scanii, Iveco, Dafa oraz Mana. Bloomberg oskarża liderów branży o to, że uzgadniali oraz koordynowali ze sobą ceny w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Daimler, Volvo, Scania, Iveco, Daf i Man – regulacja cen

W praktyce więc chodzi o to, że wszyscy umawiali się na progi cenowe, poniżej których nie schodzą. Regulacja cen jest w pewnym sensie monopolem i prowadzi do nieczystej konkurencji, na której najbardziej cierpi klient, czyli w tym przypadku firmy transportowe.

Jeżeli śledztwo Komisji Europejskiej faktycznie wykaże tego typu naruszenia i uda się zgromadzić dowody przeciwko producentom ciężarówek, wówczas będą oni musieli zapłacić odszkodowanie. Warto wspomnieć, że nie tak dawno temu podobną zmowę cenową odkryto w Korei Południowej i wówczas ukarano m.in. Hyundaia, Tata Daewoo, Scanię, Volvo, Daimlera i Mana. Jak dotychczas najwyższa kara za tego typu naruszenia wynosiła 700 mln euro.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress