Strona Główna » Nowości » Zmiany przepisów karalności kierowców
Samochód ciężarowy Scania R480 z kabiną Highline. Ciężarówka spełnia normy emisji spalin Euro6.

Zmiany przepisów karalności kierowców

12/08/2013, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Chcąc pracować w charakterze kierowcy zawodowego, do tej pory nie można było być karanym. Zgodnie z nowymi przepisami zmianom ulegnie sam proces weryfikacji karalności kierowcy.

Informacja ważna z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność w branży transportowej, bez względu na to czy sami wykonują przewozy, zatrudniają innych kierowców, czy jedynie współpracują z kierowcami prowadzącymi własną działalność.
baner2

Dotychczasowe przepisy

Według art. 39 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym, do 15 sierpnia 2013 roku przedsiębiorca mógł zatrudnić osobę w charakterze kierowcy zawodowego tylko wtedy jeśli dana osoba spełnia szereg kryteriów. Do jednych z nich zalicza się niekaralność.

Ustawa mówi jednak o tym, że takiej pracy nie może dostać osoba, która była wcześniej skazana wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie przeciwko bezpieczeństwu komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku. Zapis ten dotyczy nie tylko kierowcy zatrudnionego u konkretnego przewoźnika, ale także wykonującego, nawet na zasadzie prowadzenia własnej działalności, przewóz dla danej firmy.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem zasady te ulegną zmianie. Przedsiębiorca nie będzie musiał już sprawdzać czy zatrudniana lub współpracująca z nim osoba była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za tego typu wykroczenia lub przestępstwa.

Zakaz wykonywania pracy

Teraz przedsiębiorcy będą musieli jedynie sprawdzać czy w stosunku do osób, które chcą zatrudnić lub nawiązać współpracę, w ramach transportu drogowego, sąd nie wydał orzeczenia zakazu wykonywania pracy w charakterze kierowcy zawodowego.

Zgodnie z nową treścią ustawy sąd może wydać tego typu orzeczenie jeśli sprawca zdarzenia nadużył stanowiska lub wykonywanego zawodu przy popełnianiu przestępstwa albo na podstawie popełnionego wykroczenia lub przestępstwa pokazał, że dalsze wykonywanie stanowiska lub zawodu zagraża dobrom prawnie chronionym,

W praktyce więc przedsiębiorca zatrudniający nowego kierowcę będzie musiał jedynie wysłać zapytanie do Krajowego Rejestru Karnego, by potwierdzić brak sądowego zakazu. Nie oznacza to jednak, że firmy transportowe będą teraz musiały wykonywać tego typu postępowanie w przypadku osób już zatrudnionych. W ich przypadku, jeżeli zajdzie taka konieczność, Krajowy Rejestr Karny z własnej inicjatywy skontaktuje się z przedsiębiorcą zatrudniającym takiego kierowcę przesyłając mu odpis wyroku karnego.

Teoretycznie więc wszystko będzie dużo prostsze dla przedsiębiorców. Swoją drogą ciekawe jak sądy będą interpretowały “nadużycie stanowiska przy popełnianiu przestępstwa”.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress