Strona Główna » Nowości » Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h NIEZGODNE z KONSTYTUCJĄ
Policja-radar

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h NIEZGODNE z KONSTYTUCJĄ

12/10/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie zabierania prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Takie działanie jest niezgodne z konstytucją.

Jak podaje źródło, Trybunał Konstytucyjny orzekł właśnie, że nowe przepisy ruchu drogowego są niezgodne z konstytucją. Chodzi o zapis mówiący o zatrzymywaniu prawa jazdy kierowcom, którzy jadąc w terenie zabudowanym przekroczą prędkość o 50 km/h.

Zdaniem Trybunału takie działanie jest nieuprawnione, bowiem nowe przepisy nie zawierają informacji na temat przypadków wyższej konieczności. Tak dzieje się wtedy, kiedy wieziemy rodzącą kobietę do szpitala.

Trybunał Konstytucyjny w sprawie zatrzymywania uprawnień

Teoretycznie wtedy powinno się odstąpić od karania, bowiem kierowca działał w trybie wyższej konieczności. Przepisy nie zawierają takowego zapisu, a co za tym idzie nie powinny one być przestrzegane w ogóle, bowiem są błędne.

Dodatkowo TK odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaskarżył podwójne karanie kierowców – zatrzymywanie prawa jazdy na 3 miesiące oraz wystawianie mandatu. Zdaniem Trybunału nie jest to podwójne karanie, gdyż mandat jest “sankcją karną”, a zatrzymanie dokumentu “sankcją administracyjną”.

Teoretycznie więc wszyscy, którzy mają zatrzymane prawa jazdy właśnie z tego tytułu, mogliby teraz odwoływać się od wyroków.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • http://ucherubinow.pl/ ucherubinow

    no proszę!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress