
Zakazy ruchu samochodów ciężarowych
Wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów ciężarowych w wybrane dni jest związane nie tylko z chęcią zmniejszenia natężenia ruchu na drogach.
Na terenie wybranych krajów Unii Europejskiej w tym także w Polsce, zakazane jest poruszanie się pojazdów ciężarowych w poszczególnych dniach, także ze względu na kierowców. W branży transportowej kierowcy często są wykorzystywani przez swoich pracodawców, którzy zmuszają ich do oszukiwania tachografów, nieprzestrzegania czasu pracy czy prowadzenia pojazdów niesprawnych technicznie. Te wyjątkowe dni wyznaczone zostały z myślą o tym, by kierowcy chociaż w okresie świątecznym mogli odpocząć.
Na wprowadzenie zakazów oraz ograniczeń w ruchu wpływ ma także troska o bezpieczeństwo w ruchu drogowym w okresie świątecznym. W tym czasie na drogi wyjeżdża mnóstwo tzw. niedzielnych kierowców, a więc osób sporadycznie korzystających z aut. Gdyby do tego wszystkiego dołożyć jeszcze samochody ciężarowe, które zdaniem kierowców osobówek stwarzają gigantyczne kłopoty z płynnym poruszaniem się w ruchu miejskim, byłoby jeszcze gorzej.
Według rozporządzenia Ministerstwa Transportu poniższe zakazy dotyczą samochodów ciężarowych o masie całkowitej większej niż 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Samochody ciężarowe (powyżej 12 ton) nie mogą poruszać się w dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do 22:00. Chodzi o takie dni jak:
– 1 stycznia
– pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy
– 1 maja
– 3 maja
– pierwszy dzień Zielonych Świątek
– Boże Ciało
– 15 sierpnia
– 1 listopada
– 11 listopada
– 25 i 26 grudnia
Ponadto wprowadzono zakazy poruszania się pojazdów ciężarowych o masie powyżej 12 ton w dni poprzedzające powyższe święta, ale tylko w godzinach 18:00 – 22:00. To ma z kolei związek ze zwiększonym ruchem drogowym wynikającym z tego, że część osób dojeżdża na święta do swoich rodzin, część robi przedświąteczne zakupy itd.
Zakazy oraz ograniczenia w ruchu wprowadzone zostały również w okresie wakacyjnym, także mają one związek z nadmiernym ruchem drogowym wynikającym z zakończenia roku szkolnego i wyjazdów na wakacje. Dlatego też od pierwszego piątku po 18 czerwca, do najbliższej niedzieli, wprowadzono odpowiednie zakazy ruchu.
a) w piątek od godziny 18:00 do 22:00
b) w sobotę od godziny 8:00 do 14:00
c) w niedzielę od godziny 8:00 do 22:00
Pod te zakazy nie podlegają jednak bezwzględnie wszystkie samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Poniżej prezentujemy grupy pojazdów, które nie muszą stosować się do tych zakazów.
1. Pojazdy służb – Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Biura Ochrony Rządu, a także pogotowia technicznego, jednostek przeciwpożarowych, ratownictwa chemicznego oraz pojazdy służb ochrony radiologicznej i ochrony przed zakażeniami.
2. Pojazdy biorące udział w akcjach ratunkowych, humanitarnych, usuwaniu awarii oraz skutków klęsk żywiołowych.
3. Pojazdy używane do:
– Budowy dróg, mostów, a także przy pracach konserwacyjnych
– Przewozu żywych zwierząt
– Przewozu mleka lub zbóż
– Zaopatrzenia statków morskich w paliwo, płyny smarne, części zamienne czy wodę pitną
– Przewozu sprzętu transmisyjnego stacji telewizyjnych oraz radiowych
– Przewozu sprzętu przy organizacji imprez masowych
– Przewozu i dystrybucji prasy, która musi stanowić znaczną część ładunku
– Przewozu środków medycznych
– Przesyłek pocztowych, które muszą stanowić znaczną część ładunku
– Przesyłek środków i sprzętu stanowiącego o ciągłości produkcyjnej przedsiębiorstw będących w ciągłym działaniu
– Przewozu materiałów łatwopalnych (ADR), oznaczonych tabliczką w kolorze pomarańczowym
– Przewozu artykułów spożywczych oraz szybko psujących się
– Przewozu betonu oraz pomp tłoczących
– Przewozu nieczystości oraz odpadów komunalnych
– Przewozu towarów wyładowanych na stacji kolejowej, ale tylko w promieniu do 50 km od tej stacji
– Przewozu realizowanego w ramach transportu kombinowanego
4. Dopuszczalne jest również transportowanie ciągników rolniczych oraz pojazdów wolnobieżnych.
5. Możliwe jest też wykonywanie przewozu w ramach transportu międzynarodowego, kiedy pojazd powraca zza granicy lub jeśli odbiorca przewożonego ładunku ma swoją siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
6. Wyjątki stanowić mogą także samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, jeżeli wjechały one do Rzeczypospolitej Polskiej w czasie, kiedy zakaz ruchu tego typu pojazdów nie obowiązywał np. dzień wcześniej. Wówczas mogą one poruszać się maksymalnie w promieniu do 50 km od miejsca, w którym przekroczyły one granicę.
Parkingi TIR
Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.
Zakazy Ruchu
Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.
Odcinkowy Pomiar Prędkości
Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.