Strona Główna » Nowości » Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach – rząd pracuje nad projektem
Scania-R-490-4x2-Streamline

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach – rząd pracuje nad projektem

12/07/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Przy okazji nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, polski rząd pracuje obecnie nad wprowadzeniem całkowitego zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na wszystkich autostradach. Co zmieni ten kontrowersyjny pomysł?

Polski rząd przez cały czas pracuje nad nowelizacjami poszczególnych punktów ustawy o ruchu drogowym. Jedną z nich ma być umożliwienie płatności za mandaty drogowe kartą, wydłużenie terminu karania za wykroczenia drogowe, a także nałożenia na kierowców obowiązku tworzenia korytarzy ratunkowych na drogach w razie zagrożenia.

Te pomysły wydają się rozsądne i logiczne, zwłaszcza w przypadku korytarzy ratunkowych. Kierowcy mieliby obowiązek zjechania na pas awaryjny albo na pobocze, żeby służby ratunkowe czy policja, mogły szybciej dojechać na miejsce wypadku.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Przy okazji jednak posłowie zajęli się tematem samochodów ciężarowych na autostradach. Nowy projekt w tej kwestii ma dotyczyć wprowadzenia całkowitego zakazu wyprzedzania dla wszystkich ciężarówkach, na wszystkich autostradach w Polsce.

Teoretycznie chodzi o to żeby udrożnić zatłoczone autostrady i uniknąć trwającego czasem nawet kilka minut, uciążliwego wyprzedzania się dwóch zestawów. W praktyce jednak całkowicie zapcha to prawe pasy ruchu i może być bardzo uciążliwe dla samych kierowców ciężarówek.

Nie znamy jeszcze dokładnie żadnych szczegółów dotyczących tego projektu, jednak miejmy nadzieję, że rządzący wezmą pod uwagę także czas jazdy kierowcy i to, że nawet kilka kilometrów na godzinę wolniej na autostradzie może oznaczać, że transport ładunku przesunie się o dodatkową noc, ponieważ kierowca nie zdąży i będzie musiał odbyć dodatkowy odpoczynek.

Źródło: 40ton.net

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress