Strona Główna » Prawo » Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – dobry pomysł czy bzdura?
Prawo-jazdy-kategorii-C-2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – dobry pomysł czy bzdura?

21/07/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Pomysł wprowadzenia na drogach ekspresowych i autostradach zakazu wyprzedzania dla ciężarówek spotkał się z prawdziwą burzą medialną. Przyjrzyjmy się dokładniej tej sprawie.

Kierowcy samochodów osobowych często skarżą się na to, że kiedy ciężarówka wyprzedza ciężarówkę, różnica prędkości pomiędzy pojazdami mierzącymi blisko 20 metrów jest tak niewielka, że cały manewr ciągnie się często przez kilka kilometrów, co znacznie utrudnia jazdę pozostałym użytkownikom drogi.

Stąd też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wpadła na pomysł wprowadzenia częściowego zakazu wyprzedzania dla ciężarówek. Obecnie mówi się o tym, że zakaz miałby objąć węzły oraz obwodnice ulokowane przy dużych aglomeracjach, a także drogi ekspresowe i autostrady.

GDDKiA ograniczy wyprzedzanie ciężarówek

GDDKiA ma wspólnie z policją opracować dokładną listę lokalizacji, na których tego typu zakazy można byłoby wprowadzić. W praktyce ich egzekwowanie wyglądałoby tak, że nieoznakowany samochód z kamerą poruszałby się wybiórczo w tego typu miejscach, monitorując czy ciężarówki nie wyprzedzają się nawzajem.

Podobne przepisy wprowadzono m.in. w Austrii, gdzie ciężarówki o masie powyżej 7,5 tony mają zakaz jazdy lewym pasem. Kolejne kraje europejskie również mają częściowe rozwiązanie tego problemu. Z perspektywy kierowcy samochodu ciężarowego nie jest to jednak takie proste. Ograniczony czas jazdy oznacza, że często aby dotrzeć z ładunkiem na czas jadą oni zawsze z maksymalną dopuszczalną prędkością na danym odcinku.

Teoretycznie jeśli przez 9 godzin jazdy na autostradzie samochód ciężarowy jedzie z prędkością o 10 km/h niższą, kierowca zatrzyma się na przerwę dobową nawet 90 km wcześniej niż mógłby to przewidywać. To z kolei doprowadza do sytuacji, w której ciężarówka musi zostać dłużej na tej samej drodze, gdyż czas transportu ulega wydłużeniu.

Miejmy tylko nadzieję, że GDDKiA weźmie to pod uwagę i jeśli dojdzie do wprowadzenia tych przepisów, w szczególnych przypadkach kierowca będzie mógł wyprzedzić zestaw jadący znacznie wolniej.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress