Strona Główna » Producenci » Ciężarówki Volvo Trucks – historia producenta
Samochód ciężarowy Volvo 245 FM7.

Ciężarówki Volvo Trucks – historia producenta

31/07/2013, Kategoria: Producenci Autor: Bartosz Pokrzywiński

Volvo Trucks jest jednym z największych graczy w przemyśle ciężarowym. Firma z siedzibą w Gothenburgu, w Szwecji istnieje już ponad 80 lat. Jak kształtował się przez ten czas współczesny obraz giganta? Oto historia ciężarowego oddziału Volvo.

Firma Volvo została utworzona przez producenta łożysk – SKF. Firma zarejestrowała nazwę już w 1911. Zrobiła to z założeniem, że tak zostanie ochrzczona specjalna seria łożysk. Volvo pochodzi bowiem od łacińskiego „toczę się”. Ostatecznie nazwa pozostała nieużyta przez wiele lat. Dopiero w trzeciej dekadzie XX wieku SKF zdecydowało się rozpocząć budowę aut, które zniosą trudy funkcjonowania w Skandynawii.

Volvo Trucks – pierwsze samochody ciężarowe

Zanim szwedzki producent zaczął wytwarzać samochody ciężarowego, swoje pierwsze kroki postawił w kategorii aut osobowych. Zaledwie rok po debiucie na rynku samochodowym, Volvo zaprezentowało swój pierwszy duży pojazd. Był rok 1928. Ciężarówka Volvo nosiła oznaczenie LV serii 1. Pod maską pracował 2-litrowy motor z 4 cylindrami ustawionymi rzędowo, rozwijający 29 KM. Pierwsza ciężarówka Volvo okazała się sukcesem. Oferowany w wersjach 3,3- oraz 3,7-metrowych pojazd znalazł ponad 500 nabywców.

Samochód ciężarowy Volvo. Zestaw samochód ciężarowy z przyczepą.

Niestety oferowany 4-cylindrowy silnik był zbyt słaby. Dlatego już jesienią 1928 roku szwedzki producent zaprezentował mocniejsze LV Serii 2. Niedługo później, w 1929 zadebiutował LV60. Nadwozie ciężarówki Volvo nie zostało zmienione. Inżynierowie ponownie zajrzeli pod maskę. Teraz pracował tam motor 6-cylindrowy.

Lata 30. przyniosły serię nowości. Pojawiły się LV66, LV71 i kilka innych modeli. Trudny okres, jakim była II Wojna Światowa przyniósł znaczną liczbę zamówień ze strony wojska. Dla wszystkich producentów ciężarówek lata 1939-1945 były bardzo pracowite.

Dynamiczny powojenny rozwój

Lata 40. były w kwestii nowości okresem przestoju dla Volvo Trucks. Szwedzi przedstawili znaczną liczbę nowych modeli dopiero w latach 50. Były to między innymi Titan i Viking. Od tamtej pory w gamie pojazdów Volvo regularnie pojawiają się nowe maszyny.

Samochód ciężarowy Volvo FH16 700. Ciagnik siodłowy z naczepą.

Obecnie ciężarówki Volvo wytwarzane są na całym świecie. Fabryki szwedzkiego producenta mieszczą się między innymi w Brazylii, Belgii, Indiach, RPA, Tajlandii, Australii, Malezji, na Tajwanie, w Iranie, Maroko, Rosji, USA i oczywiście w Szwecji. Główna siedziba firmy mieści się w Göteborgu, czyli w tej samej miejscowości, co przedsiębiorstwo-matka, od której wszystko się zaczęło – SKF.

W 2012 roku Volvo zajęło drugie miejsce za Isuzu na liście największych producentów samochodów ciężarowych. To zasługa posiadania między innymi Macka oraz Renault Trucks. Zaraz za Volvo znalazła się grupa Daimler AG z Mercedesem, Freightlinerem, Unimogiem i kilkoma innymi producentami w swoich szeregach.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress