Strona Główna » Ciężarówki » Volvo SuperTruck – spali tylko 18 l/100 km
volvo-supertruck-2

Volvo SuperTruck – spali tylko 18 l/100 km

21/09/2016, Kategoria: Ciężarówki, Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Volvo zaprezentowało swoją nową, superekonomiczną ciężarówkę Volvo SuperTruck. Długi, amerykański zestaw ma spalać mniej niż 20 litrów oleju napędowego na 100 km.

Projekt Volvo SuperTruck rozpoczął się w 2011 roku. Pięcioletnie starania inżynierów Volvo oraz współpraca z amerykańskim urzędem do spraw wykorzystywania energii zaowocowały powstaniem prototypu zestawu, który charakteryzuje się znacznie większą wydajnością.

Na warsztat wzięto technologię znaną z nowego Volvo VN, a na cały projekt wydano 20 milionów dolarów. Badania zaowocowały stworzeniem zestawu składającego się z długiego, amerykańskiego ciągnika siodłowego z naczepą.

volvo-supertruck

Aerodynamika, downsizing i lżejsze materiały – Volvo SuperTruck

Auto dostało indywidualnie zaprojektowany nos z obniżonym i bardziej opływowym grillem. Wygładzono także kształt nadkoli, gdzie pojawiły się charakterystyczne dla Volvo reflektory z diodami LED w kształcie liter “L”.

Z boków dodatkowo umieszczono specjalne obudowy, których zadaniem jest ulepszenie aerodynamiki, a część elementów kabiny wykonano z włókna węglowego. Ciekawy jest jednak fakt zastosowania standardowych felg – bez żadnych dodatkowych kołpaków.

Naczepa również została obudowana w celu maksymalnego zmniejszenia oporów powietrza. Pod maską pojawiła się mniejsza jednostka napędowa D11 zamiast silnika D13. W efekcie podczas testów drogowych duży zestaw na jednym galonie paliwa przejeżdżał ponad 12 mil.

Po przeliczeniu na nasz system metryczny oznacza to zużycie paliwa na poziomie 18-19 litrów oleju napędowego na 100 km. Ciekawe jakie z tych rozwiązań trafią w przyszłości do nowych generacji Volvo VN.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress