Strona Główna » ITD i GITD » Volvo o masie 53 ton – 15 tysięcy zł mandatu!
Volvo-53-tony

Volvo o masie 53 ton – 15 tysięcy zł mandatu!

16/04/2015, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

We wtorek inspektorzy WITD w Katowicach zatrzymali ciężarowe Volvo z przyczepą. Masa rzeczywista pojazdu wynosiła blisko 53 tony.

Inspektorzy katowickiego oddziału WITD zatrzymali w miejscowości Koziegłowy samochód ciężarowy należący do polskiego przewoźnika. Czerwone Volvo z przyczepą przewoziło drewno, a ponieważ ciężarówka była bardzo zadbana, nikt nie spodziewałby się, że doszło do jakichkolwiek uchybień w tym przewozie.

Co grozi za przeładowanie ciężarówki?

Podczas kontroli okazało się jednak, że nie wszystko było w pełni uczciwe. Po kolei:

– Rzeczywista masa zespołu pojazdów wynosiła blisko 53 tony. Standardowo inspektorzy stosują 2% zakres tolerancji wynikającej z błędu podczas wykonywania pomiaru masy. To jednak w żaden sposób nie poprawiło sytuacji, nadal bowiem jednak DMC została przekroczona o 11 ton.

Volvo-53-tony

– W związku z tym nie zgadzały się także naciski na osie, przykładowo oś napędowa powinna maksymalnie wywierać na podłożu nacisk 19 ton, a w przypadku tego Volvo wynosił on 23 tony.

– Przekroczona została maksymalna długość zestawu, który powinien mierzyć 18,75 m, a ten mierzył niemal 20 m. Dodatkowo przekroczono wysokość, standardowo 4 m, przy czym Volvo miało 4,18 m wysokości.

Inspektorzy zakazali kierowcy dalszej jazdy do czasu rozładowania części przewożonego drewna. Przewoźnik został ukarany mandatem w wysokości 15 tysięcy zł, dla porównania na kierowcę nałożono mandat 250 zł.

Volvo-53-tony

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress