Strona Główna » Nowości » viaTOLL dla osobówek to przyszłość?
viaTOLL

viaTOLL dla osobówek to przyszłość?

02/04/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Elektroniczny system poboru opłat autostradowych to przyszłość również dla Polski. viaTOLL dla osobówek ma wiele zalet.

Wprowadzenie całkowicie elektronicznego systemu poboru opłat autostradowych pozwoliłoby zaoszczędzić ponad 1 miliard złotych. Co więcej, pozwoliłoby to także wprowadzić opłaty na nowo otwartych odcinkach autostrad, co przyniosłoby kolejne zyski.
baner2
Systemem zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która docelowo będzie musiała płacić od 800 do ponad miliarda złotych za utrzymanie obecnych punktów poboru opłat. Wjeżdżając na autostradę ręcznie pobieramy bilet, a przy zjeździe płacimy inkasentowi za przejechany odcinek.

viaTOLL – także dla osobówek?

Taki system jest droższy w utrzymaniu, ponieważ wymaga budowy punktów oraz stacji poboru opłat, co po pierwsze zajmuje dużo czasu, a po drugie jest przyczyną korków przy bramkach na autostradzie.

viaTOLL

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL działa obecnie w przypadku samochodów ciężarowych, ale osobówki także mogą z niego korzystać na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA, jednak mało kto to robi. Co więcej, na autostradach A1, A2 oraz A4, nie ma możliwości elektronicznych płatności.

System poboru opłat – nawet miliard złotych

Do 2018 roku powstanie 9 kolejnych punktów poboru opłat oraz aż 41 stacji poboru opłat, a sama ich budowa nie wliczając w to zakupu gruntów i dróg dojazdowych ma pochłonąć minimalnie 800 milionów złotych. Pieniądze te można zaoszczędzić stosując system elektroniczny. Warto też wspomnieć, że Krajowy Fundusz Drogowy ma już 40 miliardów zł zadłużenia, które dzięki szukaniu takich oszczędności mogłoby się zmniejszyć.
baner2
Elektroniczny system mógłby ułatwić życie kierowcom, także ze względu na integrację z pozostałymi europejskimi systemami, które stosują takie kraje jak Portugalia, Irlandia czy Norwegia. Wygląda więc na to, że prędzej czy później viaTOLL dosięgnie także osobówek, jednak w tym przypadku nie byłoby to chyba złe rozwiązanie.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress