Strona Główna » Nowości » Tunel w Świnoujściu – wreszcie połączy Wolin i Uznam
Tunel-Plasina

Tunel w Świnoujściu – wreszcie połączy Wolin i Uznam

09/02/2015, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Po wielu latach gdybania wreszcie jest realna szansa na budowę tunelu w Świnoujściu. Miałby on połączyć dwie świnoujskie wyspy – Wolin i Uznam.

Już od wielu lat trwają dywagacje na temat budowy tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam w Świnoujściu. Jego celem będzie nie tylko odciążenie tamtejszych promów, ale także usprawnienie komunikacji w mieście. Wreszcie wyłoniony został wykonawca inwestycji, której koszt ma wynieść około 780 mln zł.

Budowa tunelu w Świnoujściu została wpisana na listę podstawową Kontraktu Terytorialnego Województwa Zachodniopomorskiego, przez co nareszcie pomysł ten ma realne szanse na powstanie. Dość sporo czasu zajęło wyłanianie głównego wykonawcy projektu, nie obyło się bez odwołań jednej z firm biorących udział w przetargu.

Tunel w Świnoujściu – 780 mln zł

Ostatecznie jednak spośród dziesięciu przedsiębiorstw zwyciężyła włoska firma Technital S.p.A, która ma zająć się przygotowaniem samej dokumentacji projektu za kwotę około 2,1 mln zł. Szacunkowy koszt całej inwestycji pochłonie 780 mln zł, a finansowana ona będzie z budżetu państwa.

Poza poprawieniem komunikacji w Świnoujściu w sezonie letnim, kiedy to często szybciej do Szczecina można dojechać przez Niemcy, tunel miałby pomóc świnoujskiemu portowi. Ponadto biorąc pod uwagę utrzymanie kosztownych promów, jego budowa zwróciłaby się już po 25 latach.

Może już za kilka ładnych lat świnoujski port będzie częściej odwiedzany przez ciężarówki, a kierowcy dojeżdżać będą do niego pod wodą. Trzymamy kciuki za nową inwestycję!

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress