Strona Główna » Prawo » Transport drogowy – definicje [cz.1]
Samochód ciężąrowy Iveco Stralis. Zestaw ciągnik siodłowy i naczepa podczas jazdy.

Transport drogowy – definicje [cz.1]

01/07/2013, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku według stanu prawnego na 2 września 2011 roku określa zasady oraz wykonywania krajowego i międzynarodowego transportu drogowego, niezarobkowego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego, zasady działania Inspekcji Transportu Drogowego, a także określa odpowiedzialność za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego przedsiębiorców i kierowców.

Definicje wynikające z Ustawy o transporcie drogowym

W treści ustawy zawarte są definicje określające precyzyjnie pojęcia związane z transportem drogowym, w oparciu o które powstały odpowiednie zarządzenia nadające uprawienia Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Inspekcji Transportu Drogowego czy policyjnej drogówki.
baner2

Ich znajomość powinna być teoretyczną podstawą dla każdego przewoźnika i kierowcy zawodowego poruszającego się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Samochód ciężarowy Volvo FMX podczas załadunku. Wywrotka Volvo FMX.

Krajowy Transport Drogowy

Według Ustawy o transporcie drogowym krajowy transport drogowy rozumiany jest jako podejmowanie oraz wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, do których zalicza się także zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy. W przypadku krajowego transportu drogowego trasa przejazdu, punkt początkowy oraz docelowy muszą znajdować się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Międzynarodowy Transport Drogowy

Analogicznie do Krajowego Transportu Drogowego, Międzynarodowy Transport Drogowy jest to podejmowanie oraz wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi, niekoniecznie zarejestrowanymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, do których zalicza się też pojazdy samochodowe z przyczepami bądź naczepami. W tym wypadku trasa pojazdu musi przebiegać przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Transport Drogowy

Ustawowa definicja Transportu Drogowego nie rozgranicza drogowego transportu krajowego od międzynarodowego. Transportem Drogowym określa się każdy przejazd drogowy wykonywany w ramach działalności gospodarczej, który nie spełnia warunków zawartych w definicji Niezarobkowego Przewóz Drogowego, a więc także wykonywanie pracy w ramach działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress