Strona Główna » Nowości » Blokady dróg i terroryzowanie kierowców – 15-latek ginie pod kołami ciężarówki w Calais
Terminal-Calais-5

Blokady dróg i terroryzowanie kierowców – 15-latek ginie pod kołami ciężarówki w Calais

22/09/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

15-letni chłopiec z Afganistanu wpadł pod koła ciężarówki w okolicy portu w Calais. Jego smutna historia doprowadza do bardzo przykrych wniosków, nie tylko dla kierowców ciężarówek.

Informacja, która właśnie w tej chwili obiega kolejne portale informacje, nie tylko z branży TSL, jest taka, że francuska policja poszukuje kierowców, którzy byli świadkami tragicznych wydarzeń w okolicy Calais.

15-letni chłopiec z Afganistanu wspiął się na dach ciężarówki, chcąc za wszelką cenę dostać się do portu. Kierowca, nad którym wisi widmo kary finansowej za pomoc w próbie przemytu ludzi do Wielkiej Brytanii oraz groźba linczu i poważnego uszkodzenia samochodu zrzucił chłopca z dachu auta.

15-latek zginął pod kołami ciężarówki w Calais

Po upadku na jezdnię 15-latek został kilka razy najechany przez inne samochody ciężarowe, których kierowcy najprawdopodobniej nie byli świadomi, że to ciało chłopca. Imigranci chcąc zatrzymać samochody ciężarowe często organizują blokady, rzucając na jezdnię kłody, gałęzie lub całe drzewa.

Francuska policja poszukuje wszystkich kierowców, którzy mogą mieć związek z tą sprawą lub widzieli zajście. Dodatkowo, Francuzi mogą postawić im zarzut nieudzielenia pomocy ofierze wypadku. W tym miejscu można postawić kropkę, jednak to nie koniec tej przykrej historii.

Nasz kolega z portalu 40ton.net zwrócił uwagę na to, że trudno jednoznacznie wskazać winnego tego zdarzenia, a na pewno winą nie można jednoznacznie obarczyć kierowcy bądź kierowców pojazdów, pod kołami których doszło do tragicznej śmierci chłopca.

Blokada drogi uchodźców – jak terroryzuje się kierowców ciężarówek

Kilkakrotnie widzieliśmy filmy z okolic Calais, pokazujące blokady dla ciężarówek. Grupa kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osób, mieszkańców pobliskiego obozu dla uchodźców, gromadzi duże przedmioty, gałęzie, drzewa, konary, a także broń. Najczęściej są to kamienie, twardsze kije czy rury – kto wie czy w posiadaniu tych ludzi nie są również ostre narzędzia jak noże czy siekiery.

W jednej chwili droga jest blokowana, a wokół zwalniających ciężarówek gromadzą się emigranci, którzy chcą za wszelką cenę zmusić kierowcę do zatrzymania i dostać się do naczepy ciężarówki. Kierowcy, którzy nie chcą zwolnić są zatrzymywani siłą. W stronę szyby lecą kamienie, kije służą do rozbijania reflektorów, a zmniejszenie prędkości w trakcie takiego ataku prowadzi do tego, że napastnicy podbiegają do kabiny i łapią za klamki, próbując wedrzeć się do środka.

Nie wiadomo co będzie, kiedy za którymś razem atak będzie na tyle skuteczny, że zatrzymają oni ciężarówkę i otworzą kabinę. Nikt nie chciałby wówczas znaleźć się na miejscu prowadzącego pojazd. Z drugiej też strony wwiezienie ze sobą uchodźców do portu grozi ogromnymi karami finansowymi dla kierowcy i przedsiębiorców.

Mając taką świadomość wróćmy teraz do sytuacji z 15-letnim chłopcem. Kierowca nie ma czasu myśleć na temat tego czy próbuje zrzucić z ciężarówki chłopca, kobietę czy dorosłego i silnego mężczyznę. Nie ma to żadnego znaczenia czy ofiarą tragicznego wypadku jest w tej konkretnej sytuacji dziecko czy dorosły.

Kto jest winien śmierci 15-latka?

Kierowca w trosce o swoje zdrowie i życie nie zatrzymał się. Bał się, że zostanie brutalnie pobity, a może nawet zamordowany, a w najlepszym możliwym przypadku narazi się na bardzo poważne uszkodzenie ciężarówki i współudział w próbie przemytu emigrantów przez port w Calais.

Zrzucenie 15-letniego chłopca na jezdnię, wykonując szybkie ruchy kierownica, jeżdżąc zygzakiem, wydaje się tylko i wyłącznie obroną. Dalsze losy chłopca, to po prostu tragiczny wypadek. Najprawdopodobniej wprost z dachu spadł on pod koła drugiej ciężarówki. Kolejni kierowcy będący w nerwach, przeciskając się pomiędzy grupą ludzi i rozjeżdżając blokady z kłód i gałęzi, mogli nie zauważyć dziecka pośród tego zamieszania.

Nawet jeżeli któryś z nich widział leżące przy czy na jezdni ciało chłopca, najprawdopodobniej pomyślał, że skoro w okolicy znajduje się mnóstwo napastników, na pewno któryś z nich mu pomoże. Kierowcy mogli nie zatrzymać się i nie udzielić pomocy w trosce o swoje życie i zdrowie.

W świetle tych informacji trudniej jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie – kto jest winien śmierci 15-latka w Calais?

Paradoksalnie najmniejszą winę w tym wszystkim ponoszą “poszukiwani kierowcy”.

Miejmy nadzieję, że francuski rząd wreszcie zrobi porządek z uchodźcami w Calais i kierowcy ciężarówek będą mogli wyjeżdżać w trasę bez obawy o swoje zdrowie i życie.

Źródło: 40ton.net

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress