Strona Główna » Porady » Tachografy cyfrowe – obsługa i działanie
Tachograf cyfrowy marki Siemens. Działanie i obsługa tachografu, karta kierowcy.

Tachografy cyfrowe – obsługa i działanie

29/07/2013, Kategoria: Porady Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wymaganie normalizowania czasu i warunków pracy kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i im podobnych, wymusza montowanie w pojazdach urządzeń, zwanych tachografami. Zapisują one cykle pracy kierowcy wraz z danymi dotyczącymi przejazdów. Oto jak działają tachografy cyfrowe.

Tachograf cyfrowy – budowa

Cyfrowy tachograf składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest wyświetlacz, na którym przedstawiane są aktualne informacje. W ich skład wchodzą wszystkie dane, które zbiera i przetwarza tachograf. Kolejnym, bardzo istotnym jest czytnik tachograficznych kart chipowych. Każdy tachograf cyfrowy wyposażony jest również w złączę wymiany danych. Umożliwia ono kalibrację urządzenia oraz wymianę informacji z komputerem. Tachografy cyfrowe wyposażone są też w drukarkę oraz niezbędne do jej obsługi przyciski.
baner2
Do najistotniejszych zalet tachografu cyfrowego, dającego przewagę nad urządzeniami analogowymi zalicza się między innymi wbudowana pamięć, pozwalająca na zapis 365 dni pracy kierowcy oraz bardzo dobre zabezpieczenie przed fałszowaniem danych. Jednocześnie dzięki cyfryzacji pracy urządzenia, ułatwiona jest analiza zapisanych informacji.

Wszystkie dane zapisywane w tachografie cyfrowym można przedstawić na wyświetlaczu lub w postaci wydruku. Ze względu na konieczność stosowania uniwersalnego języka i ograniczenie rozmiarów drukowanego i wyświetlanego tekstu, wprowadzono znormalizowane piktogramy. Dzięki temu opis osób, firm, czynności itp. jest jasny dla kontrolerów z różnych krajów.

Tachograf cyfrowy – wydruki

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej, występuje 6 rodzajów wydruków: dzienny czynności kierowcy z karty kierowcy, dzienny czynności kierowcy z tachografu, wydruk zdarzeń i usterek z karty kierowcy, zdarzeń i usterek z tachografu, wydruk danych technicznych tachografu oraz przekroczenia prędkości. Każdy z nich zawiera nagłówek z datą, godziną, typem wydruku oraz dane identyfikujące istotne podmioty i osoby związane z urządzeniem. Oczywiście znajdują się na nim również pożądane dane. Na końcu drukowana jest stopka informująca o miejscu kontroli. W niej zlokalizowane jest również miejsce na podpis kontrolującego oraz kontrolowanego kierowcy.

Część wydruku z treścią zawiera opis czynności wykonywanych przez kierowcę, wywołanych przez niego zdarzeń oraz listę usterek tachografu lub karty. Wszystkie przedstawiane dane uporządkowane są chronologicznie.

Chociaż wydruku można dokonać w każdej chwili, zaleca się tworzenie tzw. wydruków dziennych. Drukarka tachografu przedstawia na nich cały ciąg zdarzeń, które miały miejsce danego dnia.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress