Strona Główna » Nowości » Szwecja zwiększa DMC ciężarówek do 64 ton!
Nordpack-GMBH

Szwecja zwiększa DMC ciężarówek do 64 ton!

14/05/2015, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Szwedzki rząd postanowił zwiększyć dopuszczalną masę całkowitą samochodów ciężarowych. Już wkrótce będą tam mogły jeździć zestawy ważące nawet 64 tony.

Począwszy od czerwca 2015 roku na drogach kategorii BK1, które stanowią ponad 90% całej sieci szwedzkich dróg, będzie obowiązywał zwiększony maksymalny tonaż samochodów ciężarowych. Z dopuszczalnych obecnie 60 ton, ciężarówki będą mogły ważyć nawet 64 tony DMC.

Skandynawia zawsze słynęła z podwyższonych limitów dopuszczalnej masy całkowitej ciężarówek, a dzięki uchwaleniu nowych przepisów jeszcze bardziej odskoczy od Europy. Przeliczając to procentowo, tamtejsze zestawy mogą być już o ponad połowę cięższe od tych jeżdżących na południowej części kontynentu.

Szwedzkie ciężarówki – 64 tony DMC

Krone-Lang-LKW

Szwecja motywuje nowelizację ustawy chęcią większej ochrony środowiska oraz obniżenia kosztów. Ciężarówka, która będzie mogła przewieźć niemal dwa razy tyle co europejskie 40 ton, wliczając w to masę samych pojazdów zestawu, nie spala przecież dwukrotnie więcej paliwa. Ponadto powinno to doprowadzić do zmniejszenia ilości pojazdów na drogach, co paradoksalnie, biorąc pod uwagę wzrost masy ciężarówek, może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.

Czy Waszym zdaniem władze Unii Europejskiej idąc za przykładem Szwecji wprowadzą podobne przepisy w pozostałych krajach członkowskich?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress