Strona Główna » Nowości » Strajk kierowców w Hiszpanii – możliwe znaczne utrudnienia na drogach!
Scania-Topline-R730-V8

Strajk kierowców w Hiszpanii – możliwe znaczne utrudnienia na drogach!

12/11/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Na 17 listopada, czyli już na początku przyszłego tygodnia w Hiszpanii planowany jest strajk kierowców. Spodziewać się można ogromnych utrudnień na drogach w tamtym rejonie – czym to wszystko jest spowodowane?

Historia hiszpańskiego strajku kierowców sięga 2002 roku, kiedy to tamtejsze Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Administracja Publiczna doszły do wniosku, że należy wprowadzić nowy podatek dla kierowców. Jego nazwa to w wolnym tłumaczeniu “grosik na zdrowie”, a w praktyce jest to podatek doliczany do sprzedaży olejów mineralnych.

15,5 mld euro – firmy transportowe żądają zwrotu

Kwota podatku doliczana była do ceny benzyny, oleju napędowego oraz nafty. Uzbierane w ten sposób pieniądze miały rozwiązać problemy finansowe hiszpańskiej Służby Zdrowia i faktycznie finansowały częściowo opiekę medyczną oraz ochronę środowiska 13 regionów autonomicznych.

Podatek wprowadzany był w latach 2002-2004, a w lutym tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał oficjalnie, że taki podatek jest nielegalny i niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Co za tym idzie hiszpański rząd dostał nakaz zwrotu zebranej kwoty. Łatwo się domyślić, że w praktyce zwrot pieniędzy kierowcom, bo to oni dokładali się w ramach tego obciążenia, jest już niemożliwy.

Łącznie mowa o kwocie około 15,5 mld euro, czyli gigantycznej sumie. Hiszpański rząd próbuje w miarę możliwości odwlec termin płatności i jakoś rozwiązać tę sprawę, chcąc rozliczyć się tylko za lata 2010-2012, mówiąc początkowo o kwocie 2,5, a później już tylko 2 mld euro powołując się na przedawnienie w tamtejszym prawie podatkowym.

Strajk w Hiszpanii od 17 listopada

To oczywiście nie spodobało się kierowcom, a największą grupą spośród osób niezadowolonych są przedsiębiorcy z branży transportowej, którzy przez lata dopłacali do paliwa. Firmy żądają zwrotu nadpłaty, a tamtejszy rząd, który dodatkowo boryka się z problemami finansowymi, nie kwapi się do rozliczenia tak ogromnej kwoty.

Już 17 listopada, czyli w poniedziałek, rozpocznie się strajk hiszpańskich kierowców i firm transportowych. Nie jest wykluczone, że w potrwa on nawet kilka tygodni, a co za tym idzie w wybranych rejonach kraju można spodziewać się sporych utrudnień na drogach. Pamiętajcie o tym wybierając się do Hiszpanii.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress