Strona Główna » Nowości » Satelitarny system poboru opłat zamiast viaTOLL – rewolucja dla ciężarówek i osobówek?
autostrada-a1-4

Satelitarny system poboru opłat zamiast viaTOLL – rewolucja dla ciężarówek i osobówek?

08/09/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa wprowadzenie satelitarnego systemu poboru opłat. To oznaczałoby rewolucję również dla samochodów osobowych poruszających się po autostradach.

Do listopada 2018 roku operatorem elektronicznego poboru myta viaTOLL jest firma Kapsch Telematic Services. Już wkrótce Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosi przetarg na prowadzenie usług związanych z obsługą tego systemu.

Węgierski system poboru opłat w Polsce?

Współpraca Polski i Węgier może grać tutaj kluczową rolę, bowiem rząd będzie rozważał poważne zmiany, które mogą zostać zainspirowane przez system poboru opłat drogowych obecny na Węgrzech.

Bazuje on na urządzeniach opartych o nawigację satelitarną, a w przypadku samochodów osobowych oznacza to elektroniczne winiety, które można wykorzystać podczas jazdy na autostradzie.

bramownica-viatoll

Bramownica systemu poboru opłat viaTOLL

Czysto teoretycznie to jedno z rozwiązań, które mogłoby usprawnić przepływ ruchu na bramkach autostrad. Wprowadzenie systemu wzorowanego na węgierskich rozwiązaniach może jednak wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Do tej pory Polacy zapłacili już 5 miliardów złotych w opłatach drogowych. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zapowiedział już wcześniej, że węgierski system elektronicznego poboru opłat będzie dokładnie przeanalizowany przed podjęciem decyzji dotyczącej przetargu. Szmit dodał przy tym także, że nie oznacza to dosłownego skopiowania rozwiązań wykorzystywanych w innych krajach.

Warto pamiętać, że w lipcu na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem wdrożony został elektroniczny system poboru opłat. Jest to system A4GO, którego wdrażaniem zajmuje się spółka Stalexport Autostrada Małopolska.

Obecny operator viaTOLL, firma Kapsch również zajmuje się testowaniem i wdrażaniem urządzeń viaAUTO, które umożliwiają elektroniczny pobór opłat od osobówek na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress