Strona Główna » Mechanika » Samochody ciężarowe – wywrotki
Wywrotka samochód ciężarowy Mercedes Arocs.

Samochody ciężarowe – wywrotki

12/01/2014, Kategoria: Mechanika Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wywrotka to taki samochód ciężarowy, który został przystosowany do przewożenia materiałów sypkich czy kawałkowych jak np. piasek czy zboże.

Wywrotka charakteryzuje się tym, że dobrze znosi trud jazdy w ciężkim terenie, a także wyposażona jest w układ hydrauliczny, za pomocą którego można przechylać część ładunkową w celu wyładowania towaru.

Samochód ciężarowy wywrotka – konstrukcja

Historia wywrotek rozpoczęła się na samym początku XX. wieku w Europie. Do Stanów Zjednoczonych wywrotki dotarły kilka lat później. Niedługo po tym zrozumiano, że dobra wywrotka powinna być montowana na podwoziu każdego samochodu ciężarowego i dostępna jako opcja zabudowy, a nie zupełnie osobna konstrukcyjnie ciężarówka.

Korzystając z tego, że samochody ciężarowe budowane były w oparciu o konstrukcję ramową, na rynku powstawały firmy specjalizujące się w produkowaniu samych wywrotek, które montowano później na ciężarówki.

Wywrotka ciągnik siodłowy Volvo FH16 i naczepa Wielton.

fot. wielton.com.pl

Standardową wywrotkę rozumie się jako samochód ciężarowy z zamontowaną wanną, która służy do przewozu materiałów sypkich lub kawałkowych. Są także przypadki wywrotek stworzonych z myślą o przewozie towarów płynnych. Wysypywanie towarów z wywrotki jest możliwe dzięki hydraulicznemu siłownikowi, który zamontowany jest pod wanną. Służy on do wychylania wanny w celu wyładowania towaru.

Samochód ciężarowy wywrotka poniżej 3,5 tony

Nie wszystkie wywrotki muszą być ciężarówkami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Istnieje możliwość zabudowy samochodu z nadwoziem pick-up lub pojazdu dostawczego jako wywrotki nawet wtedy, kiedy jego dopuszczalna masa całkowita wynosi poniżej 3,5 tony.

Co więcej, nie jest powiedziane, że wywrotki jako samochody ciężarowe muszą być jednymi pojazdami. Istnieją także naczepy służące jako wywrotki, które można podpiąć z ciągnikiem siodłowym w ramach zespołu pojazdów. Tego typu wywrotki charakteryzują się o wiele większą ładownością, ponieważ możliwe jest zachowanie poprawnego nacisku na oś.

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress