Strona Główna » Nowości » Rosja rezygnuje z tachografów analogowych – rewolucja w transporcie?
Ciągnik siodłowy Kamaz M1842

Rosja rezygnuje z tachografów analogowych – rewolucja w transporcie?

07/06/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Federacja Rosyjska postanowiła raz na zawsze pożegnać tachografy analogowe. Czy zmiany te poprawią jakość tamtejszego rynku transportowego?

Dekadę temu samochody ciężarowe były już wyposażane w tachografy cyfrowe. Te urządzenia pozornie są dużo łatwiejsze w eksploatacji, dają więcej informacji o aucie, a także trudniej je oszukać. W Europie nadal jednak spotkać można mnóstwo kombinatorów przekładających karty i kombinujących z magnesami.

W krajach Unii Europejskiej nie ma wymogu wymiany tachografów analogowych na cyfrowe, w zarejestrowanych już pojazdach. Tego typu zabiegi stosowane są tylko wówczas, kiedy samo urządzenie ulegnie poważnemu uszkodzeniu i nieopłacalna jest już jego naprawa.

Tachografy cyfrowe w Rosji – zniszczą małe przedsiębiorstwa?

Rosja z kolei doszła do wniosku, że chce całkowicie pozbyć się tachografów analogowych i zastąpić je nowocześniejszymi, cyfrowymi urządzeniami. Do końca czerwca 2016 roku mają one zniknąć ze wszystkich pojazdów, wykonujących przewozy wewnątrz Federacji Rosyjskiej.

Karta do tachografu cyfrowego Siemens

Od 1 lipca wszystkie ciężarówki (poza tymi na trasach międzynarodowych), będą już wyposażone w tachografy cyfrowe. Zdaniem ekspertów ten przepis przede wszystkim uderzy w małe przedsiębiorstwa transportowe w Rosji, które korzystają ze starych pojazdów, w tym przypadku instalacja cyfrowego tachografu jest często bardzo kłopotliwa, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W praktyce jednak może się okazać, że ten ruch chcąc niechać wprowadzi na rosyjskie drogi nowocześniejsze, bardziej bezpieczne ciężarówki i pomoże w dążeniu do równej konkurencji.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress