Strona Główna » Producenci » Ciężarówki Renault Trucks – historia producenta
Samochód ciężarowy Renault Magnum, Zestaw ciągnik siodłowy oraz naczepa.

Ciężarówki Renault Trucks – historia producenta

29/07/2013, Kategoria: Producenci Autor: Bartosz Pokrzywiński

Renault Trucks jest francuskim producentem samochodów ciężarowych, autobusów i im podobnych. Chociaż firma narodziła się w 1978 roku, jej korzenie sięgają znacznie wcześniejszych czasów. Oto historia Renault Trucks.

Renault Trucks – początki

Zanim powstał właściwy twór – Renault Trucks, istniejący obecnie, Francuski koncern wziął pod skrzydła dwóch producentów. Pierwszym z nich był Somua. Firma ta produkowała już wcześniej między innymi trolejbusy. Co ciekawe, producent ten odpowiadał też za czołgi, w tym Renault FT z 1918. Drugim producentem przejętym przez Renault był Latil. Ta Francuska firma istniała już od 1898 roku i specjalizowała się w maszynach ciężkich, takich jak traktory, ciężarówki i autobusy. Renault połączyło te przedsiębiorstwa i utworzyło z nimi firmę Saviem. Miało to miejsce w 1956 roku.
baner2
Prototyp Renault Magnum. Zdjęcie samochodu cieżarowego z 1989 roku.

Spółka produkowała ciężarówki serii JL, SM240, Galion, TRM 4000 i inne. Wśród autobusów Saviem można znaleźć takie modele jak ZR20, SC10, czy E7.

W 1971 roku Saviem stał się członkiem Euro Truck Development Group. Pozostałymi trzema firmami tworzącymi grupę było Volvo, DAF oraz Magirus-Deutz (niewiele później przejęty przez Iveco).

Renault Trucks – pierwsze przejęcia

Renault w 1975 przejęło kolejnego producenta dużych pojazdów. W ręce francuskiego koncernu trafił Berliet, odkupiony od Citroëna. Firma została scalona z Saviem, tworząc Renault Véhicules Industriels (RVI).

W 1983 roku RVI odkupiło od PSA fragment europejskiej części Chryslera, związany z pojazdami ciężarowymi. Renault przejęło wytwarzanie pojazdów, które pod amerykańskimi skrzydłami były wcześniej produkowane jako Karriery i Commery. RVI markowało je logo Dodge’a.

Samochody cięzarowe z rodziny Renault Trucks. Ciągniki siodłowe Renault Premium i Renault Magnum.

Te same auta przeznaczone na rynek hiszpański sprzedawane były jako Renault. Francuska marka była już tam dosyć rozpoznawalna. Co ciekawe, wytwarzaniem tych pojazdów zajmował się pierwotnie Barreiros Diesel.

Mack Trucks własnością Renault

W 1987 roku grupa Renault Véhicules Industriels odkupiła od własnej firmy matki – Renault, 40 proc. udziałów w amerykańskim producencie z Greessboro – Mack Trucks. Trzy lata później RVI było pełnoprawnym posiadaczem Macka.

Kolejnego przejęcia nieustannie rosnąca grupa dokonała w 1994 roku. Francuski gigant wykupił wtedy od Czechów Karosę. 3 lata później Renault rozpoczęło współpracę z fińskim producentem ciężarówek – Sisu.

Najnowsza odsłona gamy samochodów ciężarowych marki Renault Trucks.

W 1999 roku w wyniku działań prywatyzacyjnych rozdzielono część RVI odpowiedzialną za produkcję autobusów od tej, zajmującej się ciężarówkami. Pierwszy z tych oddziałów został scalony z grupą Fiat-Iveco. Tak narodziła się firma Irisbus.

W tym samym czasie RVI wraz ze swoimi wszystkimi pododdziałami zajmującymi się budową ciężarówek, zostało sprzedane Volvo. Miało to miejsce 2 stycznia 2001 roku. Kilkanaście miesięcy później firma została przemianowana na Renault Trucks. Największym współudziałowcem obok Volvo wciąż pozostało Renault, ale nie trwało to długo. Z 20 procent akcji w 2010 roku zostało tylko 5,1. W grudniu 2012 wszystkie udziały w Renault Trucks Francuzi sprzedali Volvo.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress