Strona Główna » Prawo » Rejestracja anglików w Polsce od 2015 roku
Scania w wersji brytyjskiej, kabina

Rejestracja anglików w Polsce od 2015 roku

16/10/2014, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało kontrowersyjne zmiany w przepisach, o których w naszym kraju mówi się już od dłuższego czasu. Chodzi o rejestrację tzw. “anglików” począwszy od 1 stycznia 2015 roku.

Dopuszczenie do rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie to pomysł, który wywołuje spore kontrowersje. Z jednej strony wiadomo na pewno, że sprowadzenie takich aut z Wielkiej Brytanii będzie dużo tańsze, gdyż ich cena jest dużo niższa, jednak do tego dochodzą jeszcze względy bezpieczeństwa.

Kto jechał “anglikiem” w ruchu prawostronnym wie, że to nie jest takie proste. Na początku trudno jest się przyzwyczaić do wykonywania niektórych manewrów np. parkowanie równoległe czy jazda w ciasnych uliczkach. Największy problem stanowi jednak wyprzedzanie, gdyż trzeba się wysunąć nieporównywalnie dalej na przeciwległy pas żeby zobaczyć czy coś jedzie z naprzeciwka.

Rejestracja “anglików” – zmiana świateł i prędkościomierza

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Ministerstwa Infrastruktury przygotowało jednak zmiany w przepisach, które dopuszczają do ruchu samochody z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. Sprowadzając do Polski tego typu auto trzeba będzie przestawić jego światła mijania oraz światła drogowe, a także lampy przeciwmgłowe i prędkościomierz.

Co więcej, jeśli pojazd przeszedł brytyjski przegląd MOT, polski urząd będzie musiał go uznać, a kontroli przed rejestracją zostaną poddane jedynie powyżej wymienione elementy. Warto wspomnieć, że w marcu tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok mówiący o tym, że uniemożliwianie rejestracji “anglików” w Polsce to łamanie prawa europejskiego.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress