Strona Główna » Prawo » Przewoźnik drogowy – definicje [cz.3]
Kabina samochodu ciężarowego Volvo FH. Nowe Volvo FH.

Przewoźnik drogowy – definicje [cz.3]

01/07/2013, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Powracamy do tematu definicji wynikających z Ustawy o transporcie drogowym. Tym razem przewóz regularny, przewóz wahadłowy, okazjonalny, kabotażowy, transport kombinowany, a także definicja przewoźnika drogowego.

Przewóz regularny

Jako przewóz regularny rozumie się publiczny przewóz osób oraz ich bagażu w określonych odstępach czasu i po wyznaczonej trasie na zasadach określonych określonych w Ustawie o transporcie drogowym i  ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku – Prawo przewozowe. Osobno definiowany jest także Przewóz regularny specjalny, który rozumiany jest jako niepubliczny przewóz regularny określonej grupy osób, z wyłączeniem innych osób. W praktyce dotyczy to np. grup zorganizowanych, wycieczek szkolnych itd.
baner2

Przewóz wahadłowy

Przewóz wahadłowy, jak sama nazwa wskazuje, różni się od przewozu regularnego tym, że dotyczy przewozu zorganizowanych grup tam i z powrotem z uwzględnieniem tego samego miejsca początkowego i miejsca końcowego. Każda grupa osób przywiezionych do miejsca końcowego musi później wrócić do miejsca początkowego. Miejsce początkowe i miejsce końcowe oznaczają jednocześnie miejsce rozpoczęcia usługi przewozowej oraz miejsce zakończenia usługi przewozowej, uwzględniając ewentualne miejsca dodatkowe w promieniu do 50 km od miejsca początkowego oraz końcowego.

Przewóz okazjonalny

Najprościej ujmując jest to taki przewóz, który nie spełnia wymagań przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego oraz przewozu wahadłowego.

Samochód ciężarowy Volvo FMX. Nowe Volvo FMX podczas wyładunku. Wywrotka.

Przewóz kabotażowy

W odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej przewóz kabotażowy dotyczy przewozu pojazdem zarejestrowanym w innym kraju, ale odbywającego się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Transport kombinowany

Jak sama nazwa wskazuje Transport kombinowany definiowany jest jako transport, w którym samochód ciężarowy, przyczepa, naczepa z ciągnikiem lub bez ciągnika, nadwozie wymienne lub kontener 20-stopowy bądź większy, w początkowym lub końcowym odcinku trasy korzysta z drogi, a na innym odcinku z kolei, żeglugi śródlądowej, transportu morskiego, jednak odcinek morski musi mieć minimalnie 100 km długości w linii prostej.

W tej definicji odcinek przewozu początkowego lub końcowego oznacza przewóz między punktem, gdzie rzeczy są ładowane do pojazdu, naczepy etc. i najbliższą odpowiednią stacją załadunkową kolejową dla odcinka początkowego oraz pomiędzy najbliższą odpowiednią kolejową stacją wyładunkową, a punktem gdzie rzeczy są wyładowywane dla końcowego odcinka. Co więcej, w linii prostej odległość pomiędzy portem załadunku/wyładunku, nie może być większa niż 150 km, jeśli działanie to ma zostać określone jako transport kombinowany.

Przewoźnik drogowy

Według ustawy przewoźnikiem drogowym jest przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Dodatkowo wyróżnia się także zagranicznego przewoźnika drogowego, jednak w przypadku tego pojęcia, przewoźnik uprawniony jest do prowadzenia takiej działalności  na podstawie przepisów obowiązujących w państwie, w którym znajduje się jego siedziba.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress