Strona Główna » Nowości » Przebieg samochodu zapisywany przy badaniu technicznym
Samochód ciężarowy Scania G440, kabina.

Przebieg samochodu zapisywany przy badaniu technicznym

09/01/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Zapisywanie przebiegu samochodu podczas kontroli technicznej jest już praktykowane. Co oznaczają nowe przepisy dla kierowców?

1 stycznia 2014 roku w życie weszło rozporządzenie ministra transportu w sprawie przeprowadzania badań technicznych, a także wzorów dokumentów przeglądów. Zgodnie z jego treścią diagnosta przeprowadzający badanie techniczne musi sprawdzić aktualny przebieg pojazdu i odnotować go.
baner2

Jest to związane z praktyką cofania liczników samochodowych, co tyczy się głównie handlarzy. W praktyce więc kupujemy samochód, który ma przejechane kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy kilometrów więcej. Temat cofania liczników bardzo popularny był dekadę temu, kiedy do Polski zza zachodniej granicy jechały konwoje autolawet pełnych używanych pojazdów na sprzedaż.

Przebieg samochodu na badaniu technicznym

Teraz stacje kontroli muszą zapisywać wskazania licznika przebiegu zarówno na zaświadczeniu o wyniku badania technicznego, które dostaje klient oraz w elektronicznym systemie ewidencji pojazdów. Dzięki temu każda osoba kupująca używany samochód będzie miała prawo zażądać od sprzedającego lub ze stacji kontroli pojazdów zaświadczenia dotyczącego przebiegu samochodu

Zdaniem władz wprowadzających ten przepis będzie to pierwszy krok w celu likwidacji procederu cofania liczników samochodów przed sprzedażą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem za kilka lat każdy potencjalny nabywca będzie z dużo większą łatwością mógł za pośrednictwem internetu sprawdzić w jakim stanie znajduje się wybrane przez niego auto. 

Samochody ciężarowe – cofanie licznika

Teoretycznie pozwoli to zaoszczędzić nawet jedną piątą, bo biorąc pod uwagę dane, na które powołują się posłowie, właśnie tyle przepłacamy średnio za auto z cofniętym licznikiem. Nowe przepisy mają spore znaczenie także w kontekście samochodów ciężarowych, które pokonują kilka lub nawet kilkanaście razy więcej kilometrów od osobówek i w ich przypadku to właśnie na podstawie przebiegu da się określić ich wartość oraz prawdopodobny stan.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress