Strona Główna » Prawo » Prawo jazdy kategorii C – wymagania
Samochód ciężarowy Volvo FH. Zestaw ciągnik siodłowy i naczepa.

Prawo jazdy kategorii C – wymagania

29/07/2013, Kategoria: Prawo, Prawo jazdy Autor: Bartosz Pokrzywiński

Prawo jazdy kategorii C pozwala prowadzić pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony,ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz wszystkie określone w kategorii AM. Z zasady dotyczącej masy wyłączone są autobusy. Jak zdobyć uprawnienia kategorii C?

Prawo jazdy kategorii C – wymagania

Zanim dojdzie do egzaminu, należy spełnić podstawowe wymagania. Najważniejszym jest odpowiedni wiek kandydata na kierowcę. Prawo jazdy kategorii C przysługuje osobom, które ukończyły 21 lat. Do kursu można przystąpić wcześniej – w wieku 20 lat i 9 miesięcy. Konieczne jest odbycie minimum 20 godzin kursu teoretycznego oraz minimum 30 godzin kursu praktycznego. Jeśli kierowca ma już prawo jazdy kategorii D, to liczba godzin zajęć praktycznych ulega redukcji o 10. Dodatkowo osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii C musi mieć aktualne badania lekarskie.
baner2
Zarówno do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego, niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, karta pobytu lub paszport. Egzamin teoretyczny odbywa się na stanowiskach komputerowych, na których przedstawiane są pytania testowe. Ich wartość w systemie oceniania jest różna, w zależności od tego jak istotne są one dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koszt egzaminu teoretycznego wynosi 30 zł. Część praktyczna kategorii C kosztuje 200 zł.

Prawo jazdy kategorii C – egzamin praktyczny

Egzaminy praktyczne na prawo jazdy kategorii C odbywają się w polskich Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego na samochodach ciężarowych różnego typu. W Krakowie używane są Renault Midlum 220, Renault Premium 300 oraz Renault Premium 385. W Lublinie oraz Olsztynie egzaminy na prawo jazdy kategorii C odbywają się na MAN-ach TGL 12.240. Te same samochody występują we Wrocławiu, jednak oprócz nich stosuje się również Mercedesy Atego 1828. W warszawskich ośrodkach używa się DAF-ów FA/LF55.220.

Osoby przystępujące do egzaminu praktycznego na kategorię C są losowo przydzielane do egzaminatorów. Następnie po okazaniu dowodu tożsamości rozpoczyna się egzamin.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress