Strona Główna » Prawo » Prawo jazdy kategorii C – rodzaje
Kierowca samochodu ciężarowego Volvo. Kabina samochodu ciężarowego.

Prawo jazdy kategorii C – rodzaje

29/07/2013, Kategoria: Prawo, Prawo jazdy Autor: Bartosz Pokrzywiński

Prawo jazdy kategorii C uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, a także samochodem ciężarowym z przyczepą lekką. Przyczepa lekka to taka, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Ponadto posiadacz prawa jazdy kategorii C może kierować ciągnikiem rolniczym, a także pojazdem wolnobieżnym, a więc nie przekraczającym prędkości 25 km/h.

O prawo jazdy kategorii C upoważniające do kierowania pojazdami ciężarowymi, a także o rozwinięcia tego zezwolenia, czyli prawa jazdy kategorii C1, C+E, a także C1+E, w świetle nowych przepisów, ubiegać się może osoba, która ukończyła 21 lat. Wcześniej na kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy kategorii C można było się ubiegać mając ukończone 18 lat.

Prawo jazdy kategorii C1

Prawo jazdy kategorii C1 upoważnia kierowcę do prowadzenia samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ale jednocześnie nie przekraczającej 7,5 tony. W tym przypadku pojazd także może ciągnąć przyczepę lekką. Prawo jazdy C1 dotyczy uprawnia również do prowadzenia ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego.

Prawo jazdy kategorii C+E

Jak sama nazwa wskazuje, prawo jazdy kategorii C+E jest rozszerzeniem prawa jazdy kategorii C i aby je zdobyć kierowca musi już posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem ciężarowym o masie powyżej 3,5 tony.

Prawo jazdy kategorii C1+E

Prawo jazdy kategorii C1+E upoważnia do kierowania zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 ton. Zespół ten musi składać się z pojazdu ciągnącego będącego samochodem ciężarowym o DMC od 3,5 do 7,5 tony, a także przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego. Biorąc pod uwagę ten zapis oraz DMC zestawu nieprzekraczającą 12 ton, przyczepa ta nie może mieć dopuszczalnej masy całkowitej wyższej niż 6 ton.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress