Strona Główna » Nowości » Ponad 650 mln zł – tyle tracimy przez złe kontrakty na budowę dróg
GDDKiA

Ponad 650 mln zł – tyle tracimy przez złe kontrakty na budowę dróg

09/12/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Tylko w latach 2009-2012 straciliśmy ponad 650 mln zł przez zły dobór wykonawców dróg ekspresowych i autostrad. Czy czekają nas jeszcze większe straty?

Ktoś kiedyś mądrze powiedział o tym, że urzędnicy powinni dużo zarabiać, ale za straty finansowe związane z błędnie podjętymi decyzjami odpowiada majątkiem prywatnym. Tego typu prawo jest wprawdzie trochę zbyt radykalne, jednak dzięki temu z pewnością udałoby się ograniczyć ilość błędnych decyzji narażających budżet państwa na gigantyczne straty.

Ranking wykonawców dróg ekspresowych i autostrad

Dlaczego o tym piszemy? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pochwaliła się wynikami współpracy z firmami budującymi polskie drogi. GDDKiA nieustannie prowadzi oficjalny ranking wykonawców, który najprawdopodobniej jest także dodatkowym argumentem wartościującym potencjalnego partnera podczas przetargów.

Ranking ten jest mocno kontrowersyjny, ponieważ bierze pod uwagę odsetek próbek nawierzchni pobranych przez inwestora drogi, które nie spełniły jego wymagań. Nie ma natomiast jednej stałej liczby tego typu badań, więc zdarza się, że jedne firmy są kontrolowane kilkadziesiąt, a inne kilka tysięcy razy.

Według danych rankingu ponad 15% wszystkich prac związanych z budową dróg w Polsce to zwykłe fuszerki, które nie spełniają zakładanych norm. GDDKiA raportuje, że tylko w latach 2009-2012 wartość strat związanych z błędami jakościowymi popełnionymi przez wykonawców sięgnęła 160 mln euro, czyli ponad 650 mln zł!

Miliardowe straty – czy uda się ich uniknąć?

Łatwo więc obliczyć, że przez ostatnią dekadę, kiedy mamy w Polsce do czynienia z prawdziwym boomem na budowę dróg ekspresowych i autostrad, straciliśmy być może około 1,5 miliarda złotych przez fuszerki. 

W latach 2014-2020 Polska wyda na budowę 1770 km dróg ekspresowych i autostrad astronomiczną kwotę około 94,7 mld zł. Jeżeli statystyka 15% fuszerek nie ulegnie zmianie może to oznaczać, że tylko w tym okresie stracimy nawet kilka miliardów złotych przez błędne decyzje urzędników, niekompetentne firmy i źle spisane umowy.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress