Strona Główna » Prawo » Pieszy z pierwszeństwem przed pasami? Posłowie zdecydowali, że nie!
Przejscie-dla-pieszych

Pieszy z pierwszeństwem przed pasami? Posłowie zdecydowali, że nie!

09/10/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Nie tak dawno temu wszyscy dyskutowali o wprowadzeniu nowego przepisu, który miałby zapewnić pieszym większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Posłowie odrzucili jednak tę ustawę decydując zgodnie z senatorami.

Mówi się, że kultura w ruchu drogowym stoi w Polsce na bardzo niskim poziomie. Sytuacja ma się jeszcze gorzej w kwestii tolerancji pieszych na pasach, a potwierdzą to z pewnością wszyscy kierowcy jeżdżący na trasach po Skandynawii czy zachodniej Europie.

Już wkrótce wprowadzone miały zostać nowe przepisy, które miałyby wejść w życie wraz z początkiem 2017 roku. Według tej nowelizacji pieszy miałby pierwszeństwo dochodząc do jezdni, jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych.

Posłowie odrzucili nowelizację ustawy

To sprawiłoby, że kierowcy poruszający się w ruchu miejskim jeździliby odrobinę wolniej i baczniej przyglądali się pieszym, co w efekcie mogłoby doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków z udziałem pieszych.

Z drugiej jednak strony, posłowie przegłosowujący ustawę o odrzuceniu tej nowelizacji uważają, że kierowca miałby problem z rozpoznaniem pieszego, który chce wejść na jezdnię. To dałoby także pieszym argument do bycia bezkarnym lub wręcz wymuszania odszkodowań, teoretycznie mogliby oni dosłownie wchodzić pod koła samochodów, ryzykując zdrowie, gdyż wówczas bezdyskusyjnie wina zawsze jest po stronę kierowcy.

217 posłów sprzeciwiło się ustawie, 197 było za, a 24 wstrzymało się od głosu. W efekcie więc wszystko zostaje po staremu, pieszy ma pierwszeństwo dopiero w momencie wejścia na pasy.

Najprawdopodobniej jednak tylko kwestią czasu jest żeby temat powrócił do dyskusji. Czy Twoim zdaniem taki przepis zwiększyłby realne bezpieczeństwo w dużych miastach?

(fot. lunaro.pl)

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • MijaGi_Modecom

    Jest dobrze tak jak jest. Jak widzę grupkę osób, to zawsze się zatrzymuję. jak widzę że dochodzi do przejścia 1 osoba, a ruch nie jest duży, to nie zatrzymuję się, bo wiem, że po mnie będzie mogła spokojnie przejść. Ja bym się niepotrzebnie zatrzymywał , 😉

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress