Strona Główna » Ciężarówki » Peterbilt 359 – amerykańskie ciężarówki
Peterbilt 359 amerykańska ciężarówka

Peterbilt 359 – amerykańskie ciężarówki

22/04/2014, Kategoria: Ciężarówki Autor: Bartosz Pokrzywiński

Peterbilt 359, czyli uniwersalna amerykańska ciężarówka, w której po raz pierwszy zastosowano pokrywę silnika wykonano z aluminium. Przyjrzyjmy się historii tego modelu.

Lata 60. ubiegłego wieku były wyjątkowo dobre dla marki Peterbilt. Prezesem firmy był wówczas J.M. Bolden, którego ambicją było dogonienie Kenwortha, ówczesnego lidera. W 1958 Peterbilt został wchłonięty przez koncern Paccar, czyli Pacific Car and Foundry Company.

Peterbilt 359 – amerykańska ciężarówka

Peterbilt 359 amerykańska ciężarówka

Po 9 kolejnych latach na rynku zadebiutował nowy produkt, klasyczny ciągnik siodłowy z jednostką napędową umieszczoną przed kabiną kierowcy, a był nim Peterbilt 359. Główną zaletą tej ciężarówki była możliwość montowania pod maską różnych jednostek napędowych.
baner2
Europejskie ciężarówki kupuje się z silnikami producenta, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych nawet firmy, które także wytwarzają silniki jak np. Volvo, oferują swoje ciągniki siodłowe z jednostkami napędowymi takich firm jak Detroit Diesel, Cummins czy Caterpillar. Co ciekawe, jedynym producentem, który w tamtym okresie montował do amerykańskich ciężarówek swoje jednostki był Mack.

Peterbilt 359 – Caterpillar, Cummins czy Detroit Diesel?

Peterbilt 359 amerykańska ciężarówka

Właśnie dzięki temu Peterbilt 359 zyskiwał dużą popularność, a pod maską montowane były jednostki właśnie tych firm, czyli Caterpillar, Cummins oraz Detroit Diesel. Ciężarówka powstała w oparciu o ramę kratownicową, która umożliwiała montaż różnego rodzaju zabudowy czy konfiguracji osi.

Nowością w tamtym okresie była pokrywa silnika wykonana z aluminium, która zadebiutowała wśród amerykańskich ciężarówek właśnie w modelu 359. Wzrost popularności Peterbilta 359 sprawił, że w 1969 roku, dwa lata po rozpoczęciu produkcji modelu, firma musiała otworzyć nowy zakład produkcyjny w miejscowości Madison w stanie Tennessee. W tamtym okresie Peterbilt produkował rocznie 2100 ciężarówek, z których większość wynosiły właśnie modele 359. Jeszcze dekadę wcześniej produkcja była czterokrotnie mniejsza.

Peterbilt 359 – dane techniczne

Jednostka napędowa – Cummins NH220 o mocy 220 KM

Skrzynia biegów – sześciobiegowa przekładnia Allison, Spicer 5-12 biegów lub Fuller 5-15 biegów

Zawieszenie – resory piórowe

Hamulce – hamulce bębnowe

Rama – kratownica oparta o stalowe podłużnice oraz poprzeczki wykonane ze stali lub aluminium

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Bartosz Pokrzywiński

    Klasyka w czystym wydaniu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress