Strona Główna » Nowości » Opony nie do przebicia – Michelin Selfseal
Opony Michelin

Opony nie do przebicia – Michelin Selfseal

24/11/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Firma Michelin twierdzi, że znalazła rozwiązanie problemu przebijanych opon. Koncern opracował technologię samouszczelniających się opon. Jak to działa?

W przyszłym roku możliwe będzie zamontowanie do auta opon, których nie da się przebić. Koncern Michelin opracował technologię produkcji ogumienia, które po przebiciu ulega automatycznemu naprawieniu.

Po raz pierwszy oponę Michelin Selfseal, bo tak nazywa się ten model, zaprezentowano przy okazji spotkania Michelin Challenge Bibendum, które odbyło się w mieście Chengdu w Chinach. Jak działają opony Michelin Selfseal?

Opony Michelin Selfseal – jazda bez zapasu

Wszystko to możliwe jest dzięki technologii wykorzystującej nowatorską konstrukcję bieżnika z mieszanką gumową zasklepiającą się po przebiciu gumy. We wnętrzu opony umieszczono stabilną warstwę uszczelniającą wykonaną z kauczuku. Dodatkowo opony Michelin Selfseal nie zawierają płynnych polimerów, co pozwoliło wyeliminować zjawisko wibracji po przebiciu.

Teoretycznie więc kierowca nawet nie dowie się, kiedy jego opona uległa przebiciu. Wszystko będzie w porządku, ogumienie samo wypełni ubytek i nie będzie to wymagało żadnej interwencji ze strony prowadzącego pojazd. Michelin twierdzi, że technologia Selfseal gwarantuje taką samą wytrzymałość jak tradycyjne opony i jej zastosowanie nie wpływa na parametry i wytrzymałość bieżnika.

Ideą rozwijania tego projektu było zwolnienie kierowcy z konieczności posiadania koła zapasowego, co może zredukować masę pojazdu nawet o 30 kg, a co za tym idzie przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz emisji szkodliwe dla atmosfery dwutlenku węgla. Opony Michelin Selfseal dostępne będą już w przyszłym roku w samochodach osobowych i dostawczych.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress