Strona Główna » Porady » Obsługa tachografu cyfrowego VDO – obudowa
Tachograf cyfrowy VDO Siemens

Obsługa tachografu cyfrowego VDO – obudowa

06/11/2013, Kategoria: Porady Autor: Bartosz Pokrzywiński

Zarówno pracodawca jak i kierowca samochodu ciężarowego mają obowiązek przestrzegania czasu pracy kierowcy. Jest on rejestrowany za pomocą tachografu, który coraz częściej przybiera formę cyfrową. Zobaczmy jak obsługuje się tachograf cyfrowy VDO.

Tachograf jest urządzeniem, które rejestruje podstawowe parametry pojazdu, w tym najważniejszy z punktu widzenia kontroli, czas pracy kierowcy. Każdy kierowca zobowiązany jest do przestrzegania jasno określonego czasu pracy, a podczas kontroli uprawnione do tego organy mogą nałożyć na niego dotkliwą karę za każde przekroczenie zasad czasu pracy kierowcy.
baner2

Obsługa tachografu cyfrowego VDO – przyciski

Tachograf cyfrowy VDO wyposażony jest w dwie grupy przycisków umieszczone pod wyświetlaczem. Przyciski liczbowe „1” i 2” służą do zmiany trybów pracy, kolejno kierowców pierwszego oraz drugiego. Tachograf cyfrowy również przystosowany jest do obsługi podwójnej obsady. Za pomocą tych przycisków umieszczonych na tachografie cyfrowym można wybierać pomiędzy trybem, odpoczynku lub oczekiwaniem na pracę kierowcy zawodowego.

Każdy z trybów aktywności kierowcy charakteryzuje się inną ikonką:

Łóżko – odpoczynek

Koperta – oczekiwanie

Młoteczki – praca

Obok przycisków z liczbami umieszczone zostały także przyciski służące do wysunięcia kart kierowcy. Karty kierowców wsuwane są do dwóch szufladek umieszczonych w dolnej części urządzenia.

Ponadto po prawej stronie od wyświetlacza i przycisków do zmiany trybu pracy kierowcy znajduje się delikatnie odstająca kieszeń, pod którą umieszczona jest rolka z folią termiczną służącą do drukowania raportów z tachografu cyfrowego VDO. 

Do otwarcia szufladki podajnika służy czarny przycisk umieszczony przy krawędzi szufladki tachografu. Dodatkowo obok niego znajduje się także duży centralny przycisk z czterema funkcjami opisany w instrukcji tachografu cyfrowego VDO jako przycisk do sterowania funkcjami menu.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress