Strona Główna » Nowości » Nowy wzór prawa jazdy już wkrótce – kiedy konieczna będzie wymiana?
alkolock

Nowy wzór prawa jazdy już wkrótce – kiedy konieczna będzie wymiana?

28/10/2015, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Nowe europejskie przepisy dotyczące tzw. alkolocków, czyli blokady alkoholowej montowanej w pojazdach, wymuszają zastosowanie nowego wzoru prawa jazdy. Wykonano już pierwsze kroki w tym celu.

Komisja Europejska przyjęła nową dyrektywę, która ma być kolejną bronią w walce z kierowcami prowadzącymi auto pod wpływem alkoholu. Nowy system ma ułatwić montowanie w pojazdach blokad antyalkoholowych w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Tego typu urządzenia będą instalowane także w Polsce dla osób, które dopuściły się jazdy pod wpływem alkoholu, ale zachowały prawo do prowadzenia pojazdów. W praktyce będzie to zwyczajny alkomat, który dopiero po przeprowadzeniu pozytywnego testu trzeźwości kierowcy, zezwoli na uruchomienie zapłonu pojazdu.

Nowy wzór prawa jazdy w 2016 roku?

W związku z tym konieczne będzie wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy, w którym zawarta zostanie informacja o zezwoleniu prowadzenia tylko tych pojazdów, które wyposażone są w blokadę alkoholową.

Do Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury trafił projekt rozporządzenia, które ma uregulować ustalenia dotyczące nowego wzoru prawa jazdy.

Od początku mówiono jednak o tym, że nowe prawo jazdy ma dotyczyć w pierwszej kolejności tych kierowców, którzy będą korzystali z alkolocków, a co za tym idzie pozostali wymienią prawa jazdy na nowy wzór dopiero wtedy, kiedy ich stary dokument utraci ważność.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress