Strona Główna » Ciężarówki » Nowy Freightliner Cascadia – amerykański kuzyn Mercedesa Actrosa
Freightliner-Cascadia

Nowy Freightliner Cascadia – amerykański kuzyn Mercedesa Actrosa

06/09/2016, Kategoria: Ciężarówki Autor: Bartosz Pokrzywiński

Przez 5 lat sztab 800 specjalistów pracował nad tą ciężarówką. Nowy Freightliner Cascadia to model, na który producent wydał 300 milionów dolarów. Jak wygląda amerykański kuzyn Mercedesa Actrosa?

Amerykański rynek motoryzacyjny oraz transportowy rządzi się zupełnie innymi prawami. Kompletnie różny od europejskiego system pracy, długości zestawów, tonaż czy warunki w jakich poruszają się samochody ciężarowe sprawiają, że bezpośrednie porównywanie obu typów ciężarówek jest kompletnie nieuzasadnione.

Dlaczego więc Freightliner Cascadia ma europejskie DNA? Freightliner to marka należąca do koncernu Daimler Trucks North America, czyli do Daimlera, właściciela Mercedesa. To właśnie dlatego na wizualizacjach prezentujących rozwiązania stosowane w nowej Cascadzie prezentowany jest chociażby Mercedes Klasy E, jako przedstawiciel samochodów osobowych.

Freightliner-Cascadia-2

Freightliner Cascadia – amerykański Actros

Amerykańskie ciężarówki są dużo większe od europejskich, zdecydowana większość z nich wyposażona jest w silnik umieszczony przed kabiną. Sama kabina kierowcy nie jest tak szeroka jak w europejskich ciągnikach, a maksymalną szerokość osiąga dopiero sleeper, czyli kabina sypialna, często stanowiąca całkowicie oddzielny element.

Nowy Freightliner Cascadia jest właśnie taką ciężarówką. Gigantyczne pieniądze i lata pracy zaowocowały spadkiem apetytu na paliwo o 8%, co w skali kilkunastoletniej eksploatacji daje ogromne oszczędności.

Freightliner-Cascadia-4

Kabina i wyposażenie

Kabina została unowocześniona i wyposażona w systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy. Część z nich była już wcześniej montowana w Mercedesie Actros, europejskim kuzynie Cascadii. Tutaj warto wymienić system ostrzegający o zmianie pasa ruchu, reflektory z diodami LED czy wreszcie adaptacyjny tempomat z systemem awaryjnego hamowania.

Pierwsze egzemplarze Cascadii trafią do odbiorców na początku 2017 roku. Na zdjęciach warto zwrócić uwagę jak wiele poszczególnych elementów zapożyczonych zostało od Actrosa – kierownica, przełączniki, sterownik automatycznej skrzyni biegów.

Źródło: Freightliner

Freightliner-Cascadia-3

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress