Strona Główna » Nowości » Nowoczesne tachografy w 2017 – rewolucja w branży transportowej?
Tachograf-analogowy

Nowoczesne tachografy w 2017 – rewolucja w branży transportowej?

17/01/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Parlament Europejski uchwalił ustawę mówiącą o tym, że za trzy lata w samochodach ciężarowych będą montowane nowoczesne tachografy cyfrowe.

Według danych, którymi dysponuje Komisja Europejska, w przypadku 10% kontroli samochodów ciężarowych dochodzi do przekłamania czasu pracy kierowcy i kombinacje związane z obsługą tachografu.

baner2
Kiedyś modne były magnesy neodymowe, teraz po prostu wyciąga się kartę tachografu cyfrowego lub jedzie wykorzystując drugą kartę. Unia Europejska postanowiła jednak wytoczyć wojnę tym pracodawcom, którzy zmuszają kierowcę do wydłużania czasu pracy.

Tachograf – nowoczesne rozwiązania

Według najnowszego postanowienia Parlamentu Europejskiego już za trzy lata do samochodów ciężarowych trafią nowoczesne tachografy cyfrowe. Będą one o wiele bardziej zaawansowane pod względem technicznym, co ma zapobiec manipulacji danymi zbieranymi przez urządzenie.

Nowoczesne tachografy automatycznie mają zbierać dane dotyczące miejsca rozpoczęcia jazdy oraz docelowej lokalizacji, w którą udaje się samochód. W praktyce więc będzie możliwe ustalenie nie tylko z jaką prędkością i jak długo poruszało się auto, ale także jego trasę przejazdu. Unia Europejska chce żeby tego typu urządzenia były montowane w nowych ciężarówkach już od 2017 roku.

Tachograf – cena

Z czasem, wstępnie za 15 lat, każdy samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,8 tony będzie wyposażony w nowoczesny tachograf z nadajnikiem GPS. Zdaniem polskich przewoźników koszt takiego urządzenia będzie wahał się w granicach od 700 do 1000 euro, przy czym Unia Europejska twierdzi, że nie przekroczy on 200 euro.

Dokładną specyfikację nowoczesnych tachografów poznamy najprawdopodobniej już wkrótce. Trzy lata po jej ujawnieniu trafią one do nowych pojazdów jako element obowiązkowego wyposażenia, na podstawie którego będzie wystawiana homologacja.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress