Strona Główna » Nowości » Nowelizacja ustawy o biopaliwach – 10% biokomponentów
Stacja Benzynowa

Nowelizacja ustawy o biopaliwach – 10% biokomponentów

09/06/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Przeprowadzone zostało drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw oraz o biokomponentach i biopaliwach. Sporo się zmieni.

Już wkrótce w życie wejdzie nowelizacja ustawy dotyczącej zawartości paliwa kupowanego na stacjach benzynowych. Projekt będzie wdrażał przepisy dyrektywy 2009/30/WE, która dotyczy specyfikacji oraz składu benzyn i olejów napędowych na terenie krajów Unii Europejskiej.
baner2
Ustanowiony zostanie Narodowy Cel Redukcyjny (NCR), który już do 2020 roku ma wynieść 6% w stosunku do poziomu z 2010 roku. Jego nadzorowaniem zajmie się Urząd Regulacji Energetyki.

Paliwo E10 – 10% biokomponentów w 2020 r.

Nowy projekt zwiększa dopuszczalną zawartość biokomponentów w paliwach silnikowych z 5 do 10%, jednak ze względu na to, że część samochodów nie jest przystosowana do tak dużej ilości biokomponentów. Dlatego też ustawodawca przewiduje okres przejściowy, a do 2020 roku stacje benzynowe muszą prowadzić sprzedaż paliw także z 5-procentowym dodatkiem etanolu E5.

Dodatkowo stacje benzynowe będą zmuszone do oznakowania dystrybutorów z paliwem E10, a za brak tych elementów właścicielowi groziła będzie kara.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress