Strona Główna » Prawo » Niezarobkowy przewóz drogowy – definicje [cz.2]
Samochód ciężarowy Iveco Trakker. Zestaw samochód ciężarowy i przyczepa. Nowy model Iveco Trakker.

Niezarobkowy przewóz drogowy – definicje [cz.2]

01/07/2013, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Kolejna część definicji pojęć związanych z transportem drogowym, czyli z pracą, którą wykonują kierowcy zawodowi oraz właściciele firm transportowych.

Niezarobkowy Przewóz Drogowy

Niezarobkowy Przewóz Drogowy rozumiany jest również jako przewóz na potrzeby własne, a więc działanie, w którym celem nie jest osiągnięcie dochodu. Według Ustawy o ruchu drogowym taki przewóz rozumiany jest jako każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, z ładunkiem lub bez, przeznaczony do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, który wykonywany jest przez przedsiębiorcę lub jego pracowników pomocniczo w stosunku do prowadzonej działalności gospodarczej.
baner2
Definicja wynikająca z Ustawy określa także warunki, jakie musi spełnić taki przewóz. Pojazd samochodowy służący do Niezarobkowego Przewozu Drogowego musi być prowadzony przez przedsiębiorcę lub jego pracowników, przedsiębiorca musi okazać dokument będący tytułem prawnym do dysponowania pojazdem.

Co więcej, jeśli pojazd jest załadowany, przewożone w nim rzeczy muszą być własnością przedsiębiorcy lub musiały zostać przez niego kupione, sprzedane, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone albo naprawione. Jako Niezarobkowy Przewóz Drogowy zaliczyć można także transport rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na swoje własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin. Ważne jest natomiast, zwłaszcza w tym ostatnim przypadku, żeby przejazd ten nie był przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

Niezarobkowy Przewóz Drogowy Krajowy i Międzynarodowy

Definicje Ustawy o transporcie drogowym uwzględniają także podział niezarobkowego przewozu drogowego na krajowy i międzynarodowy. Analogicznie do definicji transportu drogowego, Niezarobkowy Przewóz Drogowy Krajowy dotyczy tras, które nie wykraczają poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a Niezarobkowy Przewóz Drogowy Międzynarodowy zakłada przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress