Strona Główna » Prawo » Nie będzie kursu na zmniejszenie punktów karnych – w nowym roku nowe przepisy
Radiowóz-Policyjny-Kia-Ceed

Nie będzie kursu na zmniejszenie punktów karnych – w nowym roku nowe przepisy

10/04/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Już wkrótce będzie miała miejsce kolejna ważna zmiana przepisów ruchu drogowego. Tym razem chodzi o modyfikację systemu punktów karnych oraz możliwości odbycia kursu redukującego ich liczbę.

Począwszy od 1 stycznia 2016 roku w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące redukcji punktów karnych. Kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej niż rok mogą na swoim koncie mieć jednocześnie maksymalnie 24 punkty karne. Po roku od dnia wystawienia mandatu dana pula punktów zostaje usunięta. Jeżeli jednak suma oczek na koncie przybywa zbyt szybko, wówczas kierowca może zapisać się na specjalny kurs redukujący ich liczbę.

Tego typu szkolenia odbywają się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego po okiem psychologa oraz policjanta. Ich koszt to 300 zł i jednorazowo można na nich zbić 6 punktów karnych. Teraz rządzący proponują zmianę ustawy dotyczącej tej ulgi.

Kursy reedukacyjne zostaną całkowicie zniesione, ale w zamian za to kierowcy, którzy przekroczyli limit 24 punktów zamiast pozbawienia prawa jazdy zostaną automatycznie wysłani na dłuższe, bardziej dokładne szkolenie składające się z 28 godzin, które rozłożone zostały na 4 dni. Koszt odbycia takiego szkolenia to 500 zł, a natłok godzin sprawia (7 godz. dziennie), że wiąże się to z automatycznym urlopem.

Na stawienie się na kurs kierowca ma mieć miesiąc i po jego odbyciu nie będzie on tracił prawa jazdy, ale przez kolejne 5 lat ma zostać objęty specjalnymi obostrzeniami.

Co sądzicie o takiej propozycji?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress