
Nawet 1000 zł za katalizator – nowa plaga złodziei samochodowych
Jeszcze dekadę temu samochodowi złodzieje najczęściej kradli kołpaki, lusterka, systemy audio czy poduszki powietrzne. Teraz wycinane są układy wydechowe – dlaczego?
W latach 90. kradzieże elementów wyposażenia samochodów były bardzo popularnym procederem. Z czasem producenci zaczęli montować fabryczne radia zabudowane w desce rozdzielczej i tym samym złodzieje przerzucili się na inne gadżety.
Kradzież katalizatorów – nawet 1000 zł na skupie
Ostatnimi czasy poza nadal popularnymi kołpakami chętnie kradziono poduszki powietrzne, lusterka czy nawet reflektory od Porsche. Teraz nastała jednak nowa plaga kradzieży katalizatorów.
Skąd wzięło się nagłe zainteresowanie układami wydechowymi? Okazuje się, że ceramiczne wkłady katalizatorów wyposażone są w duża ilość drogich metali szlachetnych takich jak platyna czy rod. Katalizatory nie trafiają więc po kradzieży na rynek wtórny, ale do miejsc, gdzie skupowane są metale szlachetne.
Po zmieleniu wkładu urządzenie określa zawartość metali szlachetnych w resztkach. Podobno za dobry katalizator można zarobić nawet ponad tysiąc złotych. Na kradzież katalizatorów najbardziej narażeni są właściciele samochodów z dużym prześwitem, pod które można szybko i łatwo wejść żeby wyciąć ten element układu wydechowego.
Brzmi to trochę absurdalnie, jednak policja informuje, że aby zabezpieczyć się przed tego typu kradzieżami jest zaparkowanie pojazdu np. przy krawężniku, co utrudni złodziejowi wejście pod nadwozie.
Parkingi TIR
Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.
Zakazy Ruchu
Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.
Odcinkowy Pomiar Prędkości
Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.