Strona Główna » Nowości » Nawet 1000 zł za katalizator – nowa plaga złodziei samochodowych
Katalizator

Nawet 1000 zł za katalizator – nowa plaga złodziei samochodowych

05/06/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Jeszcze dekadę temu samochodowi złodzieje najczęściej kradli kołpaki, lusterka, systemy audio czy poduszki powietrzne. Teraz wycinane są układy wydechowe – dlaczego?

W latach 90. kradzieże elementów wyposażenia samochodów były bardzo popularnym procederem. Z czasem producenci zaczęli montować fabryczne radia zabudowane w desce rozdzielczej i tym samym złodzieje przerzucili się na inne gadżety.

Kradzież katalizatorów – nawet 1000 zł na skupie

Ostatnimi czasy poza nadal popularnymi kołpakami chętnie kradziono poduszki powietrzne, lusterka czy nawet reflektory od Porsche. Teraz nastała jednak nowa plaga kradzieży katalizatorów.

Skąd wzięło się nagłe zainteresowanie układami wydechowymi? Okazuje się, że ceramiczne wkłady katalizatorów wyposażone są w duża ilość drogich metali szlachetnych takich jak platyna czy rod. Katalizatory nie trafiają więc po kradzieży na rynek wtórny, ale do miejsc, gdzie skupowane są metale szlachetne.
baner2
Po zmieleniu wkładu urządzenie określa zawartość metali szlachetnych w resztkach. Podobno za dobry katalizator można zarobić nawet ponad tysiąc złotych. Na kradzież katalizatorów najbardziej narażeni są właściciele samochodów z dużym prześwitem, pod które można szybko i łatwo wejść żeby wyciąć ten element układu wydechowego.

Brzmi to trochę absurdalnie, jednak policja informuje, że aby zabezpieczyć się przed tego typu kradzieżami jest zaparkowanie pojazdu np. przy krawężniku, co utrudni złodziejowi wejście pod nadwozie.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress