Strona Główna » Nowości » Naklejki na szybach i kara za spóźnienie na przegląd – zmiany w przepisach
Badanie-techniczne-pojazdu

Naklejki na szybach i kara za spóźnienie na przegląd – zmiany w przepisach

08/07/2015, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

W projekcie założeń do nowelizacji prawa o ruchu drogowym pojawiły się nowe, kontrowersyjne zapisy. Jeden z nich mówi o tym, że nawet za jeden dzień spóźnienia z badaniem technicznym zapłacimy podwójną stawkę przeglądu.

Rząd postanowił dobrać się do skóry stacjom kontroli pojazdów i wyeliminować korupcję w tych miejscach. W Polsce pomimo tego, że średni wiek samochodu wynosi aż 15 lat, to zaledwie 2% wszystkich aut nie przechodzi przeglądu. Dla porównania w krajach skandynawskich aż 25-30% pojazdów zostaje odesłanych do mechanika przed podbiciem dowodu rejestracyjnego.

Ustawodawca chce wprowadzić bardzo mocne zaostrzenia przepisów. Jednym z głównych pomysłów są kary za spóźniony przegląd techniczny. Jeżeli kierowca przyjedzie na stację diagnostyczną o jeden dzień za późno, wówczas będzie musiał zapłacić podwójną stawkę.

Nowy przegląd techniczny – co ulegnie zmianie?

To jednak nie koniec zmian. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, poza pieczątką w dowodzie rejestracyjnym kierowca będzie musiał pobrać od diagnosty odpowiednie zaświadczenie, jego samochód zostanie sfotografowany, a na szybie pojawi się naklejka.

Automatycznie rozszerzeniu ulegną kompetencje inspektorów pracujących dla Transportowego Dozoru Technicznego. Teraz będą oni mogli organizować prowokacje i korumpować diagnostów łapiąc ich na gorącym uczynku.

źródło: gazetaprawna

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Jacek Zalas

    w krajach Skandynawskich przeglady robi sie co dwa lata a nie co rok wiec wieksze prawdopodobiestwo ze cos moze byc nie sprawne to jedno, W Norwegii np, kazda najmiejsza kropka na szybie po piachu,slad wycieraczek na szybie juz jest zakwalifikowqane do wymiany szyby,najmniejsze zarysowaie tarczy hamulcowej to samo,lekkko zasiedziale przewody hamulcowe tez wymiana,lekko wytarte piora wycieraczek-wymiana. Wiekszosc jedzie na przeglad i tam dowiaduje sie co ma naprawic i dlatego tyle aut jest odsylanych do mechanika.Po to sluży stacja diagnostyczna.Tam malo kto zna sie na naprawach,usterkach aut,wiec jezdza az stanie na drodze i wtedy pomoc drogowa i mechanik zalatwia temat albo auto zostaje w rowie az go rozkradna i wtedy ktos zabiera reszte zlomu, Dlatego tez nasze auta mimo ze sa starsze sa bardziej sprawne bo wiekszosc jak cos uslyszy ze w aucie cos jest nie tak to jedzie do mechanika albo naprawia sam,tam tego nie ma.( no chyba ze jest to Polak lub Litwin). Ja duzo przebywam za granica i ne zawsze mam mozliwosc zeby wrocic na czas na przeglad swojego prywatnego auta ktore wiekszosc czasu stoi na parkingu w firmie i dlatego mam zaplacic drozej bzdura totalna, ten rzad i sejm trzeba wywalic bo tam to chyba za bezmozgi siedza,To ma ukrocic korupcje,? smiechu warte. kto ma niesprawne auto to i tak na czas pojedzie i zalatwi przeglad jak ma takie uklady. Tlumaczenie tego krupcja to zwykle mydlenie oczu,

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress