Strona Główna » Nowości » Naczepy samochodów ciężarowych – rodzaje
Samochody ciężarowe Man z rodziny TGX. Ciężarówki Man TGX oraz naczepy.

Naczepy samochodów ciężarowych – rodzaje

29/07/2013, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Zgodnie z definicją Europejskiej Komisji Gospodarczej, naczepa jest to towarowy pojazd drogowy bez osi przedniej, zaprojektowany w ten sposób, że część pojazdu oraz znaczna część masy ładunku spoczywa na ciągniku samochodowym. Jakie rodzaje naczep rozróżniamy?

Naczepy – izotermy, chłodnie, platformy

Na drogach często spotykamy izotermy. Są to naczepy utrzymujące ciepło w ujemnych temperaturach na zewnątrz. Są one przeznaczone do transportu na średnich i krótkich trasach. Dzięki izolacji termicznej tracą one zaledwie 2-3 stopnie na dobę. Odmianą izoterm są chłodnie. Naczepy te są wyposażone dodatkowo w agregat chłodniczy. Pozwala on na transport warzyw, owoców i innych artykułów spożywczych oraz produktów farmaceutycznych i tym podobnych.

Często, szczególnie w rejonie portów można spotkać ciągniki wyposażone w naczepy podkontenerowe. Służą one do przewozu kontenerów morskich. Są zbudowane w formie konstrukcji ramowej z dwoma dźwigarami podłużnymi i dwoma lub trzema poprzecznymi. W skrajnych punktach ramy osadzone są gniazda z czopami. Dzięki niskiej masie własnej pozwalają na przewóz ciężkich ładunków.
baner2
Kolejnym typem naczep są platformy, nazywane też dłużycami. Przewozi się na nich przede wszystkim ciężkie maszyny robocze i inne urządzenia o dużych gabarytach oraz masach przekraczających 24 tony. Mogą być wyposażone w obniżony pokład ładunkowy.

Samochód ciężarowy Volvo FM z naczepą typu silos. Ciągnik siodłowy Volvo FM z naczepą.

Naczepy – lawety, wywrotki, niskopodwoziowe

Naczepy do transportu samochodów to kolejny rodzaj naczepy, często spotykany na drogach. Często są to konstrukcje dwupokładowe. Takie rozwiązanie pozwala na przewóz wielu aut na raz. Ich inną charakterystyczną cechą są podłogi umożliwiające montaż pasów transportowych.

Do przewozu luźnych materiałów służą wywrotki. W aluminiowych konstrukcjach przewozi się przede wszystkim drobny żwir, ziemię, zboże itp. W stalowych wywrotkach transportuje się gruz, cegły, kostki granitowe, złom i różnego rodzaju kruszywa. Są one wytrzymalsze i tańsze od aluminiowych, ale nie pozwalają na transport tak dużych mas, jak wcześniej wymienione.

Do transportu ponadnormatywnego stosuje się naczepy niskopodwoziowe. Przewozi się na nich przęsła mostów, elementy konstrukcji maszyn, maszyny rolnicze, budowlane, jachty, silosy, kombajny itp.

Naczepy plandekowe są typem ogólnego przeznaczenia. Wyróżnia się wśród nich naczepy typu standard, kurtynowe (czyli tzw. firanki) i inne.

Samochód ciężarowy Man TGX z naczepą służacą niskopodłogową służącą do przewozu ciężkiego sprzętu.

Naczepy – plandeki, cysterny, HDS

Naczepy z ruchomą podłogą, czyli tzw. walking floor są specyficznym typem naczep. Mogą one samodzielnie się załadować i rozładować. Można w nich przewozić materiały sypkie, worki, palety, bale i rolki.

W transporcie żywych zwierząt stosuje się specjalny rodzaj naczep. Są to tzw. naczepy do żywca. Wymagane jest w nich zadaszenie i izolowane ściany. Konieczna jest też dobra wentylacja, ogrzewanie i antypoślizgowa podłoga, która będzie łatwa w utrzymaniu czystości.

Ponadto wyróżnia się naczepy furgonowe. Mają one zamkniętą skrzynię ładunkową, wyposażoną w drzwi w tylnej ścianie. Czasem naczepy furgonowe wyposażone są w podnośniki lub windy załadowcze. Niektóre rodzaje naczep wyposażane są w HDS, czyli żuraw hydrauliczny. Usamodzielnia to załadunek i rozładunek.

Na drogach często można spotkać też naczepy typu cysterna. Pozwalają one na przewóz materiałów płynnych. Transportuje się w nich art. spożywcze, takie jak woda i mleko, ale również materiały niebezpieczne, np. paliwa.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress