Strona Główna » Nowości » Minimalna stawka godzinowa na umowę-zlecenie – 12 zł brutto od 2017 roku!
Linia produkcyjna Scania

Minimalna stawka godzinowa na umowę-zlecenie – 12 zł brutto od 2017 roku!

31/05/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Rząd rozpatruje właśnie projekt przewidujący ustalenie minimalnej stawki godzinowej dla wszystkich pracujących na umowę-zlecenie na 12 zł brutto.

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu to najnowszy projekt, którym obecnie zajmuje się nasz rząd. Ministerstwo Rodziny, Pracy oraz Polityki społecznej postanowiło wprowadzić prawo, które ma zająć się ochroną wynagrodzenia osób pracujących na podstawie umowy-zlecenia oraz samozatrudnionych.

Zdaniem resortu niesprawiedliwe jest, że osoby pracujące na podstawie umowy-zlecenia dostają znacznie mniejsze pieniądze niż te, które są zatrudnione w oparciu umowy o pracę. Propozycja opiewa na wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej za każdą godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług.

12 zł brutto umowa zlecenie – ile to na rękę?

Stawka minimalna ma objąć wszystkie tego typu umowy, bez znaczenia tego czy kwota zarobków była ustalona na podstawie stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej lub miesięcznej. Tu akurat chodzi o uniknięcie nieprzestrzegania tych przepisów.

Minimalna stawka godzinowa na umowę-zlecenie ma wynosić 12 zł brutto. Netto, czyli na rękę oznacza to około 8,42 zł za godzinę. Przy etacie wynoszącym 168 godzin oznacza to wynagrodzenie miesięczne na poziomie 1414 zł.

Całkowity koszt pracodawcy za godzinę pracy takiego pracownika wynosi 14,49 zł.

fot. Scania

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress