Strona Główna » Ciężarówki » Mercedes-Benz Urban eTruck – w pełni elektryczna ciężarówka dystrybucyjna
Mercedes-Benz Urban eTruck

Mercedes-Benz Urban eTruck – w pełni elektryczna ciężarówka dystrybucyjna

28/07/2016, Kategoria: Ciężarówki Autor: Bartosz Pokrzywiński

Już od kilkunastu, jak nie od kilkudziesięciu lat mówi się o tym, że samochody z napędem elektrycznym są przyszłością motoryzacji. Ekologiczna moda dotarła także do branży transportowej, a jednym z jej dzieci jest nowy Mercedes-Benz Urban eTruck.

Oficjalna premiera nowego Urban eTruck ma się odbyć na tegorocznych targach IAA we wrześniu. Do tej pory, na wszystkich zdjęciach ciężarówka jest obłożona charakterystyczną folią maskującą, utrudniającą dokładne rozpoznanie detali stylistycznych i przypominającą trochę kody QR.

Mercedes-Benz Urban eTruck

Mercedes-Benz Urban eTruck jest aż o 1700 kg cięższy od swojego normalnego, spalinowego odpowiednika (modelu Antos), a to za sprawą akumulatorów. Tutaj cały pakiet waży 2500 kg razem z mocowaniami, do tego dochodzi system napędu o masie 1000 kg i dodatkowe elementy ważące 900 kg. W tradycyjnej, spalinowej ciężarówce wszystkie te podzespoły ważą tylko 2700 kg.

Zniwelować tę różnicę pomogą przepisy Unii Europejskiej, w myśl których elektryczne ciężarówki mogą przewozić ładunki o masie 26 000 kg, czyli o 1000 kg więcej od tych z silnikami spalinowymi. W praktyce więc pojazd będzie w stanie przetransportować nie o 1700 kg, ale o 700 kg mniej od zwykłego Mercedesa.

Mercedes-Benz Urban eTruck

Mercedes Antos z napędem elektrycznym – Urban eTruck

Litowo-jonowe akumulatory zamontowano w ramach trzyczęściowych pakietów i łącznie mają one gromadzić 212 kWh energii elektrycznej, co powinno wystarczyć na 200 km jazdy. Zasięg zależy jednak od wielu czynników, jednak w szybkim ładowaniu mają pomóc ładowarki ze złączem CCS Combo 2, co przy mocy 100 kW daje 2 godziny potrzebne na maksymalne naładowanie baterii.

Łączna moc pojazdu ma być generowana przez dwa silniki indukcyjne i wynosić 500 kW, a po zastosowaniu odpowiedniej przekładni, teoretycznie mogą one osiągnąć nawet do 11 000 Nm momentu obrotowego.

Mercedes-Benz Urban eTruck

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress