Strona Główna » Nowości » Megaciężarówki – 25,25 m legalne w Norwegii!
Megaciężarówka 25-metrowy zestaw ciągnik z naczepą i przyczepą

Megaciężarówki – 25,25 m legalne w Norwegii!

08/09/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Norwegia jest pierwszym europejskim krajem, który w pełni zalegalizował w użyciu ogromne zestawy samochodów ciężarowych mierzące 25,25 m. Już od października będą one mogły jeździć wszędzie.

Temat megaciężarówek jest na topie już od kilku lat. Producenci ciągników siodłowych oraz naczep i przyczep od jakiegoś czasu prowadzą testy tego typu rozwiązań w różnych europejskich miastach. Trudno jest ukrywać, że tego typu rozwiązania są przyszłością transportu i najprawdopodobniej już za kilka lat takie pociągi drogowe będą jeździły także w Polsce.

25,25 m długości – norweskie megaciężarówki

Norwegia jako pierwsza w Europie pozwala zjeżdżać megaciężarówkom z głównych tras. Do tej port tego typu zestawy mogły być składane tylko wtedy, kiedy ich miejsca załadunku i rozładunku zlokalizowane były nie dalej niż 17 km od głównych tras.

Scania R730 8x4 megaciężarówka

Od 15 października ograniczenie ma całkowicie zniknąć. Jeśli kierowca w Norwegii dostanie zlecenie na przewóz ładunku zestawem mierzącym dokładnie 25 m i 25 cm, specjalny organ sprawdzi czy przejazd przebiega na drogach zdolnych pomieścić tak gigantyczną ciężarówkę. Jeżeli nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, kierowca dostanie dokumenty zezwalające na poruszanie się również drogami lokalnymi.
baner2
Zestawy mierzące 25 metrów długości ważą do 60 ton i są w stanie pomieścić trzy kontenery 20-stopowe. W praktyce więc dwie megaciężarówki są w stanie przewieźć ładunek trzech standardowych zestawów, co przekłada się na zmniejszenie szkód dla środowiska oraz udrożnienie norweskich dróg.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress