Strona Główna » Nowości » Mandaty zależne od wysokości zarobków, 5% tolerancji i obowiązkowe alkomaty
Radar policyjny

Mandaty zależne od wysokości zarobków, 5% tolerancji i obowiązkowe alkomaty

05/02/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Posłowie przygotowali projekt nowej ustawy dotyczącej systemu kar nakładanych na kierowców za przekroczenia prędkości czy jazdę pod wpływem alkoholu. Co ulegnie zmianie?

Posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt ustawy, w myśl której zmienić miałby się system karania kierowców przekraczających prędkość. Zgodnie z nowymi przepisami wysokość mandatów byłaby zależna od zarobków kierowcy.
baner2

O tym z kolei decydowałoby dane zebrane ze średniego miesięcznego wynagrodzenia kierowcy w roku ubiegłym. Dane miałby dostarczać Główny Urząd Statystyczny. Wielkość procentowa wynagrodzenia, którą kierowca będzie zmuszony zapłacić za przekroczenie prędkości, nadal zależna będzie od tego jak szybko jechał.

Wysokość mandatów zależna o wynagrodzenia

W przypadku przekroczenia prędkości o 10 km/h ma to być zaledwie 1,5% średniej miesięcznej pensji. Od 11 do 20 km/h będzie to 3% wynagrodzenia, dalej od 21 do 30 km/h – 5%, od 31 do 40 km/h 9%, od 41 do 50 km/h 14%. W przypadku przekroczenia prędkości o wartość powyżej 50 km/h kierowca dostanie mandat równy 20% jego miesięcznego wynagrodzenia.

To jednak nie wszystko. Dwukrotnemu zwiększeniu mają ulec mandaty wystawione w terenie zabudowanym, czyli także we wszystkich wsiach i małych miejscowościach, gdzie wjeżdżając z prędkości 90 km/h trzeba nagle zwolnić do 50 km/h. Co więcej, przy czwartym przekroczeniu prędkości, kwota mandatu będzie dodatkowo wyższa o 50% – nie tylko w terenie zabudowanym.

Według obecnych przepisów największą kwotą na mandacie za przekroczenie prędkości jest 500 zł. W przypadku złamania kilku przepisów, a więc np. przekroczenie prędkości, przejechania przez linię ciągłą i wyprzedzanie na skrzyżowaniu może to być nawet 1000 zł.

Tolerancja pomiaru prędkości

Kolejnym pomysłem zmiany przepisów, który również miałby zostać uchwalony przy okazji zmiany tej ustawy, byłoby zmniejszenie tolerancji przekroczenia prędkości. Obecnie istnieje umowne 10 km/h, które może wynikać z błędu pomiaru lub przekłamania prędkościomierza i w praktyce, jeśli radar wskazuje 55 km/h policjanci nie wystawiają mandatu. Teraz będzie inaczej.

Umowna tolerancja ma wynosić zaledwie 5% prędkości, a więc w przypadku jazdy w terenie zabudowanym możliwe będzie dostanie mandatu za poruszanie się z prędkością 53,5 km/h. W praktyce oznacza to, że na widok radiowozów policyjnych kierowcy będą zwalniali do 45 km/h, by na wszelki wypadek uniknąć odpowiedzialności.

Obowiązkowy alkomat i 15 lat bez prawa jazdy

Na sam koniec warto wspomnieć także o pijanych kierowcach, czyli ulubionym temacie mediów na początku tego roku. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, kierowca po raz pierwszy jadący pod wpływem alkoholu, traci prawo jazdy na okres od 3 do 5 lat oraz płaci minimalnie 5000 zł grzywny. Ponadto rządzący chcą tego żeby wyroki w sprawie pijanych kierowców były publicznie ogłaszane.

Przy drugim zatrzymaniu pijanego kierowcy, traci on prawo jazdy na okres od 5 do 15 lat i zapłacić minimum 10 000 zł kary. Częścią tych zmian jest zapis mówiący o obowiązkowym posiadaniu alkomatu w samochodzie począwszy od 2015 roku.

Przeczytaj także:

Alkomat obowiązkowy w ciężarówce?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress